„Isegi kui Diakooniahaiglal ei õnnestu lõpptulemusena kohtus võita ja saada statsionaarse õendusabi leping, on haigekassal nendega kehtiv leping koduõendusteenuse osutamiseks 2021. aasta septembri lõpuni ja seeläbi saavad ka edaspidi ambulatoorset õendusabi teenust vajavad inimesed Diakooniahaigla õdedelt tuge,“ ütles haigekassa juhatuse liige Maivi Parv.

Tema sõnul on nii haigekassa, kui ka haiglate ja õdede esindajate hinnangul hospiitsteenuse vajadus kasvamas ja seda just koduõendusteenuse osana.

„Tulenevalt hospiitsteenuse vajaduse kasvust ja vastava teenuse spetsiifikast oleme haigekassa poolt selle teenuse kasutust kaardistamas. Kaalume eraldi teenuse lisamist hinnakirja ja vajadusel täiendava hanke väljakuulutamist,“ lubas Parv.

Parve sõnul on praegu hospiitsteenus praegu õendusabi teenuse osa. „Hospiitsteenust pakuvad haigekassa õendusabi lepingupartnerid statsionaarse õendusabi voodipäeva sees ja lisaks osana koduõendusteenusest ehk teenus on igal juhul olemas. Ükski patsient vajaliku abita ei jää, tagame teenuse jätkumise patsientidele nii kohtuvaidluse ajal kui ka selle järgselt tänaste õendusabi partnerite juures,“ kinnitas Parv.

Statsionaarse õendusabi hanke tulemusel jagunesid statsionaarse õendusabi 4042 ravijuhtu Harjumaal Benita Kodu, Hiiu Ravikeskuse, Kallavere Haigla, Tallinna Diakooniahaigla ja Keila haigla (SA PJV Hooldusravikeskus) vahel.

Riigihanke tulemused ei rahuldanud Keila haiglat, mistõttu tekkisid õendusabi teenusepakkujatel omavahelised vaidlused, mida lahendati riigihangete vaidlustuskomisjonis. Kuna Keila haigla ja Tallinna Diakooniahaigla ei olnud rahul Riigihangete Vaidlustuskomisjoni otsusega, kaevati otsus edasi kohtusse.

28. jaanuaril avaldati kohtuotsus, mille tulemusel jäid Keila haigla ja Tallinna Diakooniahaigla kaebused rahuldamata.

„Kohtuotsusest tulenevalt jääb jõusse vaidluskomisjoni otsus, mille kohaselt tuleks osaliselt muuta hankija otsust pakkumuste hindamise ja edukaks tunnistamise kohta. Muudatuse tagajärjel tõuseks Keila haigla pingereas Diakooniahaiglast ette ja saaks endale 540 ravijuhtu, mis haigekassa esialgu Diakooniahaiglale hanke tulemusel andis. Keila haigla vaidlustab hankeperioodi ajalist määratlust. Tõenäoliselt kaevatakse kohtuotsus edasi ja vaidlused jätkuvad apellatsiooniastmes,“ ütles haigekassa juriidilise osakonna peajurist Urve Jelle.