Eesti keele riigieksam on kaheosaline ning sellega mõõdetakse lugemis- ja kirjutamisoskust. Eksamitöös on neli varianti, millest õpilane valib ühe. Lugemisosa ülesanded tuginevad tekstidele, mis esindavad ilukirjandust, publitsistikat ja populaarteadust. Kirjutamisosas tuleb eksaminandil luua 400-sõnaline arutlev kirjand ning see pealkirjastada. Eesti keele riigieksam algab kell 10.00 ja lõppeb 16.00. Täpsem info eksami sisu kohta avaldatakse Innove kodulehel hiljemalt kl 16.

Teisipäeval, 23. aprillil toimub eesti keele teise keelena riigieksami kirjalik osa, eksami suuline osa viiakse läbi 24. ja 25. aprillil. Eksam mõõdab keeleoskust B2-tasemel ja koosneb viiest osaoskusest – kirjutamine, kuulamine, lugemine, keele struktuur ja rääkimine. Eksami kirjalik osa algab kell 10.00 ja lõpeb ligikaudu 14.30.

Eksamiperioodi alguse puhul tervitas raadios eksamitegijaid haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

"Eksamite aeg nõuab teilt kahtlemata pingutust ja keskendumist, kuid samas pakub see periood ka omamoodi ootusärevust kõigile neile, kellel on peres või tutvusringkonnas vähemalt üks koolilõpetaja. Ehk olete isegi märganud, et lõpueksamite ajal on paljudel silmis äratundmisrõõmu väljendav pilk, eriti lapsevanematel," ütles minister. "Kunagine ja praegune kogemus saavad sillaks, mis ühendab põlvkondi: aitab meenutada varasemat kooliteed ja mälestusi kunagistest kaaslastest ja õpetajaist. Me kõik oleme veendunud, et tulevik on haritud, kõlbeliste ja ettevõtlike inimeste päralt."

Ta lisas, et tänavu on eesti keele eksamit teha seda erilisem, et 2019. aastal tähistame eesti keele aastat. "Tähistame, sest esmakordselt mainiti eesti keelt riigikeelena sada aastat tagasi. Nüüdseks oleme jõudnud selleni, et eesti keel on maailmas arenenumate keelte hulgas, meil on eestikeelne kultuur, meedia ja teadus, ning eesti keeles on võimalik omandada haridust kuni doktorikraadini välja."

Riigieksamite periood jätkub 6. mail toimuva inglise keele eksamiga ning lõppeb 24. mail matemaatika eksamiga. Võõrkeele riigieksameid asendavad prantsuse, saksa ja vene keele rahvusvahelised eksamid toimuvad aprillist juunini. Riigieksameid teeb tänavu kokku 10 179 õpilast, kellest 8352 on gümnaasiumiõpilased, 663 gümnaasiumi varem lõpetanud ning 1164 kutseõppeasutuste õpilased.

Riigieksamite tulemused avalikustatakse hiljemalt 20. juunil infosüsteemis EIS.