Milan Kundera - Tšehhoslovakkia julgeoleku nuhk?
Kundera teemat ei kommenteerinud.
„On väga tõenäoline, et Dvořáček vahistati Kundera antud informatsiooni põhjal. Teda ootas isegi surmanuhtlus, kuid lõpuks määrati talle 22-aastane vanglakaristus ning ta veetis 14 aastat kommunistlikes vanglates,” ütles Tšehhi totalitaarsete režiimide uurimise instituudi teadlane Vojtěch Ripka.
Dvořáček elab praegu Rootsis. Kuni praeguseni uskus ta, et ta andis üles tüdruk, keda ta ülikooli ühiselamus külastas.
Kundera on elanud aastakümneid Prantsusmaal, ta kirjutab prantsuse keeles ja on vältinud Tšehhi meediat. Kodumaad külastab ta harva.
Kundera on kuulsaim tšehhi päritolu kirjanik, keda kiidavad kriitikud ja kes on populaarne kogu maailma lugejate hulgas.
1953. aastal tegi ta 24-aastaselt oma kirjandusliku debüüdi stalinistlikus stiilis luuleantoloogiaga. Tšehhoslovakkia kommunistliku partei liige 1948-1950 ja uuesti 1956-1970 ütles hiljem oma varastest töödest lahti.
Kundera opositsioon režiimile kulmineerus 1967. aastal, kui ta avaldas romaani „Nali”. Pärast 1968. aasta Praha kevadet sattus Kundera keelatud kirjanike hulka.
1970. aastal kaotas Kundera töö ja elas oma välismaal avaldatud teoste honorarist. Viis aastat hiljem emigreerus ta Prantsusmaale.