„Minu jaoks ei ole see mitte pilt pahatahtlikust valetajast, vaid ônnetust skisofreenianähtudega inimesest,“ kirjutab Ilmar Raag ning täpsustab skisofreenia olemust. „Skisofreenia on psüühikahäire, millele on omased häired tajumises, mõtlemises, tundeelus ja tahteelus. Kummatigi ei ole tema sümptomid unikaalsed.“

Raagi sõnul kohtab meediamaailmas kahte peamist tüüpi olukorda, kus “katus sõidab ära”. „Esimene on seotud uusstaaridega, keda tihti iseloomustab ühepäevaliblika lend just seetõttu, et nende enesehinnang ei suuda toime tulla ootamatu kuulsuse mitmetahulisusega. Teine tüüpolukord puudutab juba aastaid oma nišis püsinud suurema eksponeerimisvajadusega inimesi. Mainitud eksponeerimisvajadus on tihti määratud kompenseerima tühimikke enesehinnangus,“ kirjutab Raag.

„Just selliseid inimesi raputabki kõige tugevamalt telefonikõne väljaspoolt nende tavalist universumit. Kui see kõne sisaldab ka viisakas vormis midagi, mis ei vasta nende maailmapildile, on tulemuseks lühis. See, et Peep on keeldunud vastamast telefonikõnedele, ei tulnud kohtumisele ja samal ajal andnud meediale täpselt vastupidise informatsiooniga sõnumeid, näitab, et see inimene on täielikus kognitiivse dissonantsi shokis. (Kognitiivne dissonants on nähtus, kui isiku teadmised mingi asja kohta ei lähe kokku välismaailmast tulevate signaalidega sama asja kohta.) See inimene kardab praegu paaniliselt,“ arutleb Raag.

Blogipostituse lõpub küsib Raag nii endalt kui ka lugejailt küsimuse: kas ühe inimese haigusloo avalikustamine on õige tegu?