Andres Anvelt: 90ndate kuritegevus võib naasta
Kindlasti. Ma arvan, et politsei on sellest ka väga hästi aru saanud. Selleks peab valmis olema. Majanduse suhtes küll arvatakse, et mõõna põhi on juba käes või oleme seal lähedal ja edasi hakkab tõus, aga kuritegevuses tulevad need asjad nihkega. Ma arvan, et kõik sõltub siin sotsiaalse olukorra muutumisest selle aasta jooksul, kas me näeme selliseid ränki kuritegusid nagu 1990-ndate lõpus või mitte. Nüüd oleneb, kui kaua sa suudad aus inimene olla ja kui kaua see depressioon kestab. Paljud kurjategijad võtavad kuritegude sooritamist tihtipeale kui viimast võimalust.
Kuidas võrrelda praegust aega näiteks 1990-ndate lõpus niinimetatud Vene kriisi ajal kuritegelikus ilmas toimunuga?
Igapäevastes uudistes on päris palju déjà vu'd. Näiteks oli hiljuti juttu sellest, mis puudutab töötute ärakasutamist. Tuletame 90-ndate aastate lõppu meelde, kui olid mitme tuhande kannatanuga kriminaalasjad, kus inimestele pakuti olematut tööd kuskil välisriigis. Kasutati ära inimeste meeleheidet ükskõik mis võimalusel tööd saada. Teatud liiki kurjamite töös on meeleheide alati väga hea kasutegur. Meeleheitest pääsemiseks käivad inimesed välja oma viimase raha.
90-ndate aastate kriisi juures tuletab veel tänapäeva meelde see, et inimesed otsivad võimalusi oma majandustõusu ajal tekkinud kohustustest vabanemiseks. Peadpööritava sissetulekute kasvu ajal võeti endale tihtipeale mõtlematult kohustusi, arvestamata sellega, et kõik aastad ei saa olema nii helded. Osa inimesi otsib nüüd pääsu nendest kohustustest ja sellega võib kaasneda liisingu- ja kindlustuspettuste arvu kasv.
Ühesõnaga, teatakse auto vargusest või kogemata kombel läheb maja põlema?
Oleneb kodaniku nutikusest. Liisitud vara on praegu raske maha müüa, nii et kahjumisse ei jää. Nii kaua, kui need on üksikud juhtumid, ei ole see kindlustus- ega liisingufirmadele eriti suureks probleemiks. Kuid kui turul on nõudlus, võivad taas teenust pakkuma asuda professionaalsed kuritegelikud grupid. 90-ndatel aastatel see nii oli. Toona oli see kindel kuritegelik sissetulek, mustal turul leidus alati inimesi, kes panid su auto põlema või likvideerisid mõne su muu kohustuse. Kui see tee valida, siis võid eluks ajaks jääda teatud inimeste konksu otsa. Oodatakse, kui sul hakkab mingil hetkel paremini minema ja siis tuletatakse end ühel või teisel viisil meelde. See ongi klassikaline „katus".
Tooge mõni konkreetsem näide, mis juhtuda võib.
90-ndatest võib tuua näiteid, kui hakkasid tekkima suured automüügifirmad. Majanduslangus tõi kaasa autoäri kahjumlikkuse. Tekkis ka nii-öelda lao ülejääk, mille eest oli vaja tarnijale maksta. Pöörduti „inimeste poole". Nii mõnigi firma, kes oli selle konksu otsa sattunud, pandi hiljem olukorda, kus tuli tööle võtta näiteks mõned konkreetsed inimesed või anda ära osa firmast. Halvemal juhul võeti üle kogu firma või aeti see pankrotti. Sa ei saanud minna ka politseisse, sest see tähendaks su enda ülestunnistust, et miks sa nende inimestega üldse koostööd teed. Võib olla ka nii, et su firma ärikasumisse on juba sisse kirjutatud maksupettus, siis on see informatsioon teada ka firma töötajatele, kes suhtlevad teiste inimestega jne. Organiseeritud kuritegevus kasutabki oma mõjuvõimu nende suhtes, kes mingil põhjusel ei saa normaalselt suhelda õiguskaitseorganitega.
Praegu on loodud tingimused, et klassikaline organiseeritud kuritegevus koos katuse pakkumistega võib hakata taas levima.
Pigem uuesti pead tõstma. Ega nad kuhugi kadunud pole olnud, pigem rahumeelsemalt raha teeninud. Iga äritegevus, mis kasutab oma eduks ebaseaduslikke konkurentsieeliseid, võib olla seotud organiseeritud kuritegevusega. Näiteks võib tuua firma osalemise kas või avalikus hankes. Esiteks garanteerime sulle hanke võidu ja tingimuseks on meie investeeringute kasutamine. See on klassikaline korruptiivne juhtum, mida korraldabki organiseeritud kuritegevus. Kogu muu tegevus võib olla seaduslik, aga väike jupp kogu ahelast on tehtud ebaseaduslikult, sellega saadaksegi konkurentsieelis. Aga samal ajal on firma või selle juht jällegi konksu otsas ja seotud kogu eluks. See on tänapäeva ärimaailma risk, mille iga äriinimene peab läbi mõtlema.
Kui labaselt inimesed ise lavastavad pettusi ja kui lihtne on politseil nendest skeemidest läbi hammustada?
Ma usun, et Eesti politseil on juba nii palju kogemusi, et nad saavad oma tööga paremini hakkama kui kümme aastat tagasi. Toome sellise labase näite: sa oled kolm-neli kuud mõelnud, kuidas oma autost lahti saada, et mitte maksta 10 000 krooni liisingut kuus. Lõpuks paned põlema ja räägid uurijatele sinise habemega Peetrist, kelle sa kogemata poriga täis pritsinud olid ja kes võis sulle kätte maksta. Aga ikka närid uurija ees ärevusest küüsi, nii et lõpuks ta palub sul jama lõpetada ja ausalt ära rääkida, mis tegelikult juhtus. Kui sa aga ise pole oma kätega kindlustuspettust sooritanud, siis on palju lihtsam käituda ka uurija ees. Sellisel juhul on kogu teema politseile tunduvalt keerulisem.
Majandusraskusse sattunud inimene ei peagi ise üritama endale „teenusepakkujat" leida, võib juhtuda ka nii, et nemad leiavad hoopis sinu.
Eesti ühiskonna puhul on neid väljundeid, kuidas vajalikke inimesi leida, ja sisendeid, kuidas sind leitakse, mõõtmatult palju. Küsimus on inimese soovis neid asju ette võtta, ja kui soov on olemas, siis on tõsine risk, et ta sellega ennast ka seob.
Mitmed politseijuhid ja ka poliitikud on väitnud, et 90-ndate kuritegevus enam ei naase. Samas on selle aasta jooksul pandud toime mitu eriti räiget isikuvastast kuritegu: näiteks taksojuhi tapmine Moel, automüüja tapmine Narvas või tükeldatud laiba juhtum Harku järvel. Millele see viitab?
Praegu on kindlasti väga ennatlik hinnata, kui palju või mis on muutumas. Need sinu näiteks toodud juhtumid on tõesti erakordselt tõsised kuriteod, mida pole tükk aega Eestis esinenud. Kui aga vaadata nende sooritajate tausta, siis on tegemist inimestega, kes oma kuritegusid sooritavad olenemata sellest, kui hästi või halvasti majanduses ka ei lähe.
Minu jaoks oleks tõsine ohumärk see - mis meie naabril Lätil jätkus isegi tõusuajal - kui reaalselt näeme kuritegusid, mille puhul võib öelda, et tegemist on palgamõrvaga või kättemaksumõrvaga ja kui hakkavad lõhkema pommid. Neid õnneks veel ei toimu ja loodame, et ka ei hakka toimuma.
Millised on ohumärgid?
Mõni aasta tagasi oli kuritegeliku taustaga inimestel odavam leida töö kuskil ehitusel ja rahuldada riskivabalt oma igapäevaseid vajadusi. Nüüd on need otsad kokku tõmmatud ja kui ta on töötu, siis võivad tõesti tekkida sellised suhteliselt jõhkrad kuriteod, mis 90-ndate lõpus ja 2000-ndate alguses olid olemas.
Võtame näiteks väga tõsised inkassoröövid. Kui väiksemad kasiinoröövid välja jätta, siis mulle ei meenu, et praegu oleks olnud selliseid lausröövimisi. Kasiinoröövid ja [Aaspere] postkontorirööv näitavad siiski, et mingisugusel osal ühiskonnast on tekkinud probleem ellujäämisega. Tööd leida ei ole lihtne ja ausalt ära elada on liiga kallis.
Kui kergesti tavaline, ilma varasema kuritegeliku taustata inimene heitub?
See sõltub kõigest. Mis ringkonnas see inimene elab, kes tema ümber on. Noore inimese puhul on eriti tähtis see, mis sõnumit ta iga päev saab. Kui sõnum on, et ela teiste suhtes nii, nagu sa tahad, et sinu suhtes elatakse, siis ta ei pruugigi murduda. Kui ta on siiani elanud sellises miljöös, kus on palju pappi ja suhtumine, et müüme kiirelt metsa või „arendame" kahtlase väärtusega kinnisvara, et ei pea raha teenimiseks palju vaeva nägema, siis käib ühel hetkel nõks. Tahaks ju ikka samuti edasi elada ja oma „bemmiga" edasi kihutada.
Milline on kõige suurem riskigrupp?
Suurim riskigrupp on vähese või piiratud sotsiaalse kogemusega inimesed. Sotsiaalse kogemuse all mõtlen ma ühiskondliku leppe reeglite järgi elamist ja oskust teiste inimestega arvestada. Samamoodi võib olla negatiivne sotsiaalne kogemus, mis tähendab, et ümbritsev keskkond on sind pannud kõigesse negatiivselt suhtuma ja seda on Eestis kahjuks väga palju. Riskirühm on tahes-tahtmata need inimesed, kes on mingi osa oma elust, näiteks 90-ndatel elanud teistmoodi, istunud vanglas ja nüüd jälle töötuks jäänud. Suur osa neist tuleb oma juurte juurde tagasi.
Kui geograafiliselt vaadata, siis kas ohtlikum on Tallinn või Ida-Virumaa?
Ma arvan, et Ida-Virust oli põhjust rääkida just 90-ndate alguses väga palju. See oli Eesti riigi vale poliitika, et ei tahetud näidata selles piirkonnas kohalolekut. Selge on see, et elukallidus on kõige suurem Tallinnas ja see võib õhutada kuritegevusele. Teine asi on keskkond ja kahjuks peab möönma, et Ida-Virumaal on töötus olnud probleemiks väga pikka aega ja kõik Venemaa sealhulgas ka Vene organiseeritud kuritegevuse mõjud olid seal palju suuremad kui mujal Eesti piirkondades. Ka Lõuna-Eestis on olnud kuritegelike mõjudega alati probleeme. Lõuna-Eesti piirkonnad on siiani väga „metsaärikate" rikkad ja sellel pinnasel on olnud väga lihtne ebaausat raha teenida. See oli suuresti taimelava eestikeelsele organiseeritud kuritegevusele.
Mida täiesti tavaline inimene praegu tegema peaks?
Olema tähelepanelik! Seda ei saa võtta üleskutsena teiste inimeste peale koputada, aga tuleb jälgida, mis su ümber toimub. Kui sa tunned, et miski võib olla ebaaus, kuritegelik, siis tuleks sellest ka teada anda, sest ühel päeval võib see kurjus pöörata sinu enda vastu.
Esimene, kes oma turvalisuse eest peab hoolt kandma, on inimene ise. Loota selle peale, et politsei tuleb ja aitab,, kui su koduuks või aken on öösel lahti, on totter. Planeerida tuleks lihtsaid asju: kuidas su lapsed sinuga igal hetkel ühendust saavad võtta, kuidas käituda siis, kui kurjategija tungib sinu koju, ja isegi seda, et kõik su pereliikmed teavad, kuidas 112 helistada. Need elementaarsed teadmised võivad igaühe meist suurematest ohtudest eemal hoida.
Kui suur on oht, et depressioon ja pinged perede sees toovad kaasa traagilisi juhtumeid?
See oht on väga suur. Kui vaatame viimaste aastate suuremaid peremõrvu, siis seal on tüli põhjuseks alati olnud mingi materiaalne probleem. Mõelge, kui palju suurem on materiaalsete probleemidega perede arv nüüd.
Enamik meist suudab ennast valitseda, kui elus on kõik korras, aga kui tööd ei ole enam ja sa hakkad 24/7 kodus istuma, siis võib mõne puhul meist toimuda murrang. Depressioon kasvab ja sa võid hakata oma meeleheidet välja elama ka lähedaste peal. Ma usun, et meil kõigil on lähedasi, kes on töötu ja kellega suheldes on näha, et tema psüühika on muutunud. Kui selline inimene ühel hetkel plahvatab, siis saavad lähedased väga valusasti kannatada. Halvemal juhul võib see lõppeda vägagi traagiliselt. Me peame sellistele inimestele rohkem tähelepanu pöörama, neid mitte üksi jätma oma muredega.Refereeritud artikli originaaltekst Eesti Päevaleht Onlines