Kolmapäevasel kabinetiistungil pakuti Reformierakonna eestvedamisel ja IRL-i toetusel töötukassa pingete maandamiseks välja võimalus, et muu seas uues töölepinguseaduses ette nähtud töötushüvitiste määrade suurendamine jäetakse ära ning alandatakse ka töötushüvitise maksimaalset ülemmäära, kirjutab  Eesti Päevaleht.

Sotsiaaldemokraadid võtsid selle peale mõtlemisaega, kuid andsid eile teada, et pakutud variant neile ei sobi. Selle asemel nõuavad sotsid kas uue töölepinguseaduse edasilükkamist või siis töötuskindlustusmakse veelkordset kergitamist juba kokkulepitud kolme protsendi asemel neljani.

Mõlemad sotside variandid ei sobi Reformierakonnale ega IRL-ile. Uus tüli kuhjab pingeid juba niigi muserdada saanud koalitsiooni paremerakondade ning sotside suhetesse. Viimases eelarvekärpe voorus on sotsid partnerite kiuste kärpimise asemel suuri maksutõuse nõudnud, tekitades juba pingelisi sõnavahetusi.
Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi andis pärast sotside eilset otsust mõista, et koalitsiooni pea kohale on tekkinud murepilved. „Olen väga mures koalitsiooni saatuse pärast. On väga vastik taktika, kui üks (koalitsiooni - toim) pool võitleb palkade eest ja teised peavad kärpima," nentis Ligi. Kuigi ta lisas, et pole veel koalitsiooni kestmise koha pealt täielikult lootust kaotanud, annab Ligi hinnang selgelt mõista, et sotsiaaldemokraadid kompavad Reformierakonna taluvuse piire. „Meeleolud on selgelt allapoole läinud ja pettumust on palju," sõnas Ligi vastuseks küsimusele, kuidas oravad sotside teate vastu võtsid.

IRL-i peasekretär Margus Tsahkna nentis, et sotside seisukoht pole nende erakonda veel ametlikult jõudnud ja eeldatavasti võetakse edasised käigud arutusele esmaspäevasel fraktsiooni istungil. „Me nõustusime alles eelmisel nädalal töötuskindlustusmakse määra tõstmisega kolme protsendini, kui töötukassa viiakse olukorda, kus see on jätkusuutlik. Ehk rakendatakse sotsiaalministri eile esitatud ettepanekuid. Meie üllatuseks ei sobinud see SDE-le," sõnas Tsahkna. Ta lisas, et IRL-i meelest ei sobi kumbki sotside pakutud lahendus töötukassa probleemi lahendama. „Sotside käitumine on meile arusaamatu," tunnistas ta.  Näo kaotamise hind

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jüri Pihl välistas samuti võimaluse, et tema partei eile esitatud nõudmistest lahti ütleks. „Mis puudutab töölepinguseadust, siis meie kompromissiks on ikkagi see, et tuleb tagasi võtta mõlemalt poolelt - nii töötajate kui tööandjate poolt. Me ei saa leppida, et tööandjad saavad oma asjad kätte, aga töövõtjad jäävad ilma," selgitas Pihl sotside lähenemist. Tema sõnul sõltub valitsuse jätkamine nüüd partneritest. „Tark mõte oleks jätkata," uskus Pihl, lisades, et üksteist armastav valitsus peaks probleeme üksteisega arutama.

Koalitsioonierakondade leppimine on kindlasti veel võimalik, kuid eilsest avalikult esitatud positsioonid vähendavad seda tõenäosust väga palju. Igasugune kompromiss saab nüüd tulla vaid kas sotside või paremerakondade näo kaotamise hinnaga, mis omakorda võib osutuda liiga suureks takistuseks. Samal ajal aga põletab riigieel­arve raha ja Eesti lootus eurotsooni pääseda kahaneb. Teisalt võib valitsuskriis tähendada vajalike otsuste venimist.

Sotsid asendatakse Rahvaliiduga?
Selgeid koalitsiooni lõpu märke tajuvate poliitikute seas kõige rohkem arutatava versiooni järgi võidakse juhul, kui sotsid oma jäikadelt positsioonidelt ei tagane, nad asendada Rahvaliiduga. Kõik sõltub suu­res­ti peaminister Andrus Ansipist, kes sõitis eile hoopis Euroopa Liidu idanaabruspoliitikat arutavale kokkusaamisele.

Üheks kõige reaalsemaks võimaluseks hinnatakse Rahvaliidu kaasamist, kel oleks kohe välja panna ka kogenud rahandusministri kandidaat - Aivar Sõerd. Ansipit on märgatud koos rahulolematuse väljendamisega Ivari Padari suhtes tihti meenutavat Sõerdit kui asjatundlikku ministrit. Juhul kui sotsid valitsusest eemaldatakse või nad ise eemalduvad, peab Ansip uue toe riigikogus kiiresti leidma. Vastasel korral võib Keskerakond kasutada nõrkushetke umbusalduse läbisurumiseks.

Eeldatavasti ei hakka Ansip koalitsiooni telefoni teel ümber tegema, mis tähendab, et sündmused arenevad pigem edasi nädalavahetusel. Kuid koalitsiooni saatus selgub arvatavasti esmaspäeval, kui toimuvad riigikogu fraktsioonide istungid ning järjekordne eelarveteemaline valitsuskabineti kokkusaamine.

Rahvaliit: pakkumist pole tehtud Rahvaliidu esimees Karel Rüütli ütles eile Päevalehele, et koalitsiooni mineku kutsest ei ole kuulda olnud. „Keegi pole sellist ettepanekut teinud, et valitsusse minna," ütles Rüütli.

Samuti jättis Rahvaliit eile teatamata, kuidas ta suhtub Keskerakonna kavandatavasse peaminister Andrus Ansipi umbusaldamisse. Sellega antakse üsna läbinähtavalt mõista, et ollakse valmis võimalikeks läbirääkimisteks. Sellega erinetakse Keskerakonnast, kes umbusaldamise avaliku kavandamisega vähemalt mõned uksed suleb.

Rüütli ei andnud mingit vastust, millal või kas üldse Rahvaliit oma otsuse teeb. „Tänasel hetkel pole valitsus enam võimeline otsuseid tegema, ühel hetkel on seega umbusaldamine vältimatu," laveeris ta osava jutuga vastusest kõrvale.
Refereeritud artikli originaaltekst Eesti Päevaleht Onlines

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena