"Aga alles meil käis siin telesaade," hõikab eemalt ligi 35 aastat Valdeku 105 majas elanud 57-aastane Merle, kui näeb Delfi ajakirjanikke maja juures uudistamas. Staažikas majaelanik silmas ajakirjanikke üle tee asuvast lilli ja hauakive müüvast poest ning otsustas rääkima tulla.

Külma trotsides (auto termomeeter püsis nulli lähedal - R.V) nõustub vaid fliisi väel õue tulnud proua  intervjuud andma. "Olen külmaga juba harjunud," jääb proua endale kindlaks ka pärast seda, kui pakuti välja kuhugi sooja minna.

Külmaga on Merle tõesti harjunud, kuna alates 2010. aasta maist tema korteri radiaatorites sooja olnud ei ole. Niisamuti ei ole seda olnud ka ülejäänud ühiselamu tüüpi maja 174 korteris, kus elab muuhulgas ka väikeste lastega peresid ning noori inimesi, kes oma kortereid peamiselt elektriradiaatoritega kütavad. "Talvel olid mul eelmisel aastal näiteks 800-kilovatised arved," toob Merle välja ning lisab, et on ainuüksi elektri eest oma 16-ruutmeetrises korteris talviti maksnud keskmiselt 90 eurot.

Majaelanike kurvale olukorrale juhtis esimest korda tähelepanu saade "Pealtnägija" 2010. aasta novembris, kui uuris Tallinnas Valdeku tänav 105 korteriühistu politseinikust esinaise Ülle Vääti tegevust. Toona oli tekkinud kahtlus, et naine on ühistu kassast kümneid kordi isiklikuks tarbeks sularaha võtnud.

Kuigi Merle sõnul elab majas küll ka asotsiaalse eluviisiga inimesi, siis justnimelt Väädi tegudest on Merle arvates senini kestev soojasaaga alguse saanud. "Kui küsiti vana ühistu perenaise käest toona arved, siis kas usute, et ühe arve peal oli 30 eurot ja teise peal 40 eurot? See ei ole ju võimalik!," on naine imestunud.

Merle sõnul on Väät alates suvest oma kohalt taandatud ning uued juhatuse liikmed on naise sõnul tegemas jõulisi samme olukorra parandamiseks. Näiteks on plaanis rekonstrueerida kogu küttesüsteem ning sõlmitud võlgade maksegraafikud Tallinna Küttega, Tallinna Veega ning ka Eesti Energiaga. Seega loodab Merle, et peagi on nende majja ka soojus tagasi saabumas. "Öeldi, et see aasta veel ei saa. Ehk siis järgmine," on naine lootusrikas.

Võlg küttefirma ees on 5000 eurot

AS Tallinna Kütte pressiesindaja Urmas Ööbik kinnitab, et ettevõttel on sõlmitud Valdeku 105 ühistuga küll kehtiv soojusmüügileping, kuid teenuse pakkumine on peatatud võlgade tõttu.

"Sulgemisel, mais 2010, oli maja soojavõlg kerkinud 14 000 euroni, tänaseks on seda vähendatud 5000 euroni. See pole kahjuks esimene kord, kui selle hoone suhtes on tarvitusele võetud selline äärmine meede. Näiteks oli majas soojus võlgade tõttu suletud ka 1. augustist kuni 15. detsembrini 2009," ütles Ööbik Delfile.

Mees lisas ka, et nimetatud majaga on võlgnevuste osas olnud probleeme juba aastast 2007 ning võlgade ajatamiseks on sõlmitud korduvalt võlakokkuleppeid, mida klient paraku aga ei täitnud.

"Soojuse väljalülitamine on äärmuslik meede, mida rakendatakse harva. Kui klient korduvatele meeldetuletustele ei reageeri, soovimata sõlmida ka võlgade tagasimaksmise graafikut või sõlmitud graafikust lähtuvaid kohustusi ei täida, siis ei jää ettevõttel paraku muud üle, kui ühel hetkel küte võlaprobleemi lahendamiseni välja lülitada. Soojusvarustuse katkestamine ei ole seotud võla suurusega, vaid toimub lähtuvalt kaugkütteseadusest ning sõltub otseselt võla perioodist ja sellest, kas klient näitab üles huvi võla likvideerimise vastu," lisas Ööbik.

Veel viis maja võlgadega kimpus

Üldiselt Tallinna soojavõlgnikest rääkides ütles Ööbik, et suuremalt jaolt tasuvad kliendid oma võlgnevuse pärast meeldetuletuste saamist või siis sõlmivad küttefirmaga võlgade tasumise graafiku.

AS Tallinna Küte varustab küttefirma sõnul praegu soojusega ligi 3600 maja, millest 70 protsenti on elamud. Maksetähtaja ületanud võlgnevusi on hetkel umbes kahel protsendil klientidest, kuid valdaval osal neist on lühiajalised võlgnevused ja maksedistsipliin on viimase aasta jooksul pigem paranenud. Probleeme võlgnevustega on Tallinna Küttel 3 600 majast viie majaga.

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena