„Otseselt ei ole siin midagi väga erakorralist, aga ülearu tavaline see ka ei ole. Tavaliselt teeb seda president, kes kutsub oma riigivisiitidele kaasa riigikogu liikmeid. Valitsuse välisvisiitidel üldjuhul riigikogu liikmed ei osale,“ ütles Mikser, lisades, et sellele leidub ajaloos siiski päris palju erandeid ning see pole midagi ainukordset.

„Välisministrid on ka ennegi riigikogu liikmeid sõitudele kaasa kutsunud. Kui nüüd ajalukku tagasi minna, siis olen näiteks omal ajal ise koos Urmas Paetiga Iraagis käinud, kui kaitseväelased seal teenisid. Selliseid juhtumeid on olnud. Üldlevinud praktika on siiski see, et president kutsub oma riigivisiitidele tavaliselt kaasa paar riigikogu liiget."

Kindlaid reegleid aga Mikseri sõnul visiitidel osalemises ei ole.

„Ega siin mingisuguseid raudkindlaid reegleid ei ole. Riigikogu väliskomisjon, nii nagu ka teised komisjonid, arutavad iga sellist taotlust, iga väliskomisjoni liikme soovi osaleda näiteks mõnel konverentsil või mingisugusel muul välisvisiidil iga kord eraldi ja otsustavad selle põhjendatuse ja vajalikkuse üle,“ kommenteeris Mikser. „Nemad muidugi vaatavad ka, et see mahuks eelarvelistesse raamidesse.“

Kas Kaljuranna otsus kutsuda kaasa just Pentus-Rosimannus oli ka moraalselt õigustatud, seda pole Mikseri hinnangul nii lihtne öelda.

„Selle õigustatust on väga raske öelda. Kindlasti oleks ministri visiit saanud toimuda ka riigikogu liikme osaluseta. Nagu ma aru saan, siis suurel määral lähtus see soov sellest, et Keit Pentus-Rosimannus oli omal ajal välisministrina selle visiidi ettevalmistamises osalenud ja oli seda visiiti pikalt planeerinud,“ nentis Mikser.

„Arutasime komisjonis loomulikult ka seda, et ei ole just päris tavapärane, et minister oma erakonnakaaslase kaasa võtab. Pigemini kui on üks riigikogu liige, siis on see reeglina keegi opositsioonist. Aga sellel korral, kuna tegu oli endise välisministriga ja kuna tegemist ka oli Austraalia sõprusrühma ühe loojaga, siis leidsime, et see on aktsepteeritav.“

Veebruaris toimunud Austraalia ja Uus-Meremaa visiidil viibis koos välisminister Kaljurannaga kaasas ka väliskomisjoni liige ja tema üheks toetajaks peetav Keit Pentus-Rosimannus. Kaljurand eitas LP-le antud intervjuus alguses konkreetse saadiku kaasa kutsumist, kuid pidi ennast päev hiljem siiski parandama.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena