Sester ütles Delfile antud intervjuus, et pigem näitavad viimased riigikogu valimised, et erakonnal on hea tulevik.

Ei ole avalikkusele saladus, et IRLis on pingelised ajad. Mismoodi te arvate, et suurkogu suvepäevadel ja ka põhikirja muutmine võib lahendada pingeid IRLis?

Ma arvan, et pinged, mida te kirjeldate või püüdsite panna mulle suhu, ei ole päris õige ja adekvaatne väljend. IRL on olnud läbi aegade erinevates debattides. Võibolla see ongi üks konservatiivsetele erakondadele iseloomulikke jooni üle maailma. Erakonna sees julgetakse arvamust avaldada ja selles pole midagi imelikku. Kõige hullem on see, kui need arvamused lähevad erakonnast välja. Hetkel ei ole ju mingeid suuri probleeme. Inimesed avaldavad arvamusi erinevate asjade kohta, neid arvamusi arutatakse. See, et suvepäevadel on erakonna üldkogu, see on saanud viimastel aastatel traditsiooniks. Kuna on vaja igaaastaselt kinnitada erakonna majandusaasta aruanne. Põhikiri on ju üks dokumente, mille järgi erakond elab, nii et selle üle arutelu ei ole samuti midagi imelikku.

Kas "kampsunitega" räägitakse üldkogul asjad selgeks?

Kui te tahate minult saada adekvaatseid vastuseid, siis te ei saa ka niimoodi küsida. Te püüate panna mulle sõnu suhu, mis ei ole tegelikult õiged. Küsimus, kas "kampsunitega" räägitakse asjad selgeks, on selles mõttes valesti esitatud. Pole ju midagi selgeks rääkida. Arutatakse asju. Siin ei ole küsimust, kes on kampsun ja kes ei ole kampsun ja mis on üldse selle termini mõte.

"Kampsuniteks" on nimetatud vanemaid endisi isamaaliitlasi, kes on avalikult meedias avaldunud oma arvamust praegu erakonnas valitseva olukorra kohta ja nad ei ole sellega rahul olnud.

Aga ma küsin sel juhul vastu, kas Helir Valdor Seeder teie määratluse järgi on kampsun?

Seda ma ei julge väita, aga kolm "kampsunit" sildistasid end riigikogu valimiste ajal väga selgelt ise ära, kui nad vastavasisulise kampaaniareklaamiga välja tulid. (kampaania Vali "kampsun" - toim.).

Kampaania elementides on mõned inimesed 20. sajandi alguses ka kasutanud sõna "äraostmatu", nüüd on kasutatud "kampsunid". Ma saan aru, et need on erinevad kampaania elementides kasutatud mingid viited. See on ka kõik.

Kas "kampsunite" ja "äraostmatute" vahel on mingisugused pinged või vastuolud?

Ma arvan, et see küsimus on selles kontekstis valesti esitatud, kuna küsimus ei ole, kas konkreetselt ühe ja teise inimese vahel on vastuolud, vaid küsimus on selles, et on eriarvamusi ja mitte nende konkreetsete nn "äraostmatute" ja "kampsunite" vahel, vaid on erinevaid nägemusi erakonna arengust ja see ongi debati koht erakonnas. Arutatakse, kuidas erakond peaks edasi minema, kas erakonna poliitilised suunad on õiged, kas erakonna tegevus vastab sellele, milleks on see erakond kokku kutsutud jne. Need on need debati kohad. Küsimus on selles, et mis on erakonna jaoks alati hea, on see, kui erakond arutab neid teemasid erakonna sees. Selle pärast on ka võibolla ajakirjandus rohkem huvi tundnud, et need teemad, mida peaks erakonna sees arutama, on läinud välja.

Kas endised Res Publica juhtfiguurid on tõuganud endised isamaaliitlased võimupositsioonidelt kõrvale IRLis?

Ma arvan, et ei ole. See on vale jutt. Ma arvan üldse, et praegu ei lahterda niimoodi mitte keegi peale meie konkurenterakondade, kellel on hea meel, kui mingid probleemid tunduvad üleval olevat. Keegi ei lahterda praegu juba viis või kuus aastat peale erakondade ühinemist inimesi, et need on respublikaanid ja need on isamaaliitlased ja selleks ei ole ka mingit põhjust. Kui me vaatame, kes erakonda täna veavad, siis seal on nii palju vanu endisi respublikaane ja ka palju endisi isamaaliitlasi.

Pingeid IRLis siis täna ei ole?

Ma arvan, et pingeid selles kontekstis, mida teie silmas peate ei ole. Kui te tahate teada, kas erakonnas on eriarvamusi, siis ma ütlen, et jah, aga see ei ole ka midagi ebatavalist. Eriarvamusi, kuidas poliitikat teha on olnud varem ja on ka tulevikus.

Ka ei ole lõhet erakonnas?

Viie, kuue aasta jooksul, mil erakond on koos ühes rütmis hinganud, on erinevad pinged ja lõhed jäänud juba minevikku. Ma usun, et pingeid ja lõhesid täna ei ole. Kui me vaatame viimaseid tulemusi riigikogu valimistel, siis erakond tegi parima tulemuse tõustes üle 20 protsendilise toetusega erakonnaks valimiste hetkel. Pigem võib vastupidi vaadata, et oleme erakond, kes jätkas valitsuses peale riigikogu valimisi. Kõik märgid näitavad, et erakonnal on väga hea tulevik.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid