390-meetrise läbimõõduga asteroid sai nime egiptuse mütoloogilise tegelase Aphopise järgi, keda tuntakse kui maailma hävitajat, vahendab PM Online The Guardiani uudist.

Asteroidi ja Maa kokkupõrkel eraldub umbes 100 000 korda rohkem energiat kui Hiroshima tuumaplahvatuses.

Otseselt hävineks tuhandeid ruutkilomeetreid maad ning atmosfääri paiskunud plahvatusjääkide tõttu on ülejäänud Maal elu ohus.

Hiljuti Suurbritannias toimunud maalähedaste kosmoseobjektide teemalisel konverentsil hoiatasid teadlased, et asteroidi hävitamiseks või teelt kõrvale suunamiseks on jäänud väga vähe aega.

USA kosmoseagentuuri NASA andmetel on asteroidi Maa suunas liikumise kiirus selline, et kokkupõrge maaga võib toimuda 31 aasta pärast, 2036. aastal.

Alates juunist jälgitud asteroid Aphopis on detsembri algusest alates hoolikama järelevalve all, sest viimaste arvutuste kohaselt võib kokkupõrge toimuda juba 2029. aastal.

Torino kümnepallisel skaalal, millega mõõdetaks asteroidide ja Maa kokkupõrke võimalusi, asetavad teadlased Aphopise number nelja peale.

Kui kümme tähendab kokkupõrget ja katastroofi, siis neli tähendab veel võimalust, et kokkupõrge on väike või see ainult riivab Maa atmosfääri.

Teadlaste arvates on Aphopise ja Maa kokkupõrke võimalus üks kolmekümne seitsme vastu.

Rahvusvaheline teadlastegrupp on juba välja töötanud mitmeid plaane, kuidas Aphopise-nimelist asteroidi kõrvale juhtida või kahjutuks teha.

Euroopa Kosmoseagentuur (EKA) on välja töötanud satelliitide ja rakettide võrgustiku, mille asteroidiga kokkupõrgete tulemusel peaks taevakeha oma orbiiti muutma.

NASA arvates peaks viimased kokkupõrke ettevalmistused olema tehtud 2013. aastaks ning 2029. aastaks on astronoomidel kindlalt teada, kas 2036. aasta kokkupõrge toimub.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena