“Kallid kaasmaalased, meie kõigi asi on kujundada endas kindel veendumus, kes kandidaatidest on parim Eestile. Panen teile kõigile, ennekõike aga riigikogule ja valijameestele südamele: võtke kokku Eesti ajalookogemus ja katsuge igat kandidaati läbi valgustada just selle kandi pealt. Tehtut hinnates saame teha järeldusi tuleviku suhtes,” seisab president Meri kolmapäeval tehtud avalduses.

Meri kohtus teisipäeval ja kolmapäeval presidendikandidaatide Peeter Kreitzbergi, Matti Pätsi, Aarand Roosi, Arnold Rüütli, Jevgeni Tombergi, Toomas Savi, Andres Tarandi ja Peeter Tulvistega.

Riigikogu esimehele Toomas Savile tegi Meri ettepaneku riigikogu presidendivalimisteks 27. augustiks ametlikult kokku kutsuda.

Meri rääkis, et tema järglase ametiaeg presidenditoolil kestab aastani 2006, ja kui ta valitakse ka teiseks ametiajaks, siis aastani 2011. “See on ajaline mõõde, milles president peab oskama eesmärke seada.”

Meri toonitas, et president on põhiseaduse järgi riigikaitse kõrgeim juht. “See tähendab, et president vastutab kõige tähtsama eest — ta vastutab Eesti julgeoleku eest. Eesti kaitsmine on olnud minu igapäevatöö ja see peab olema ka järgmise presidendi igapäevatöö.”

Järgmise presidendi üheks olulisemaks ülesandeks on Meri sõnul aidata riigikogu, et selle liikmed tajuksid ühtekuuluvustunnet ning mõistaksid, et parlament ei ole mitte opositsioon ja koalitsioon, vaid et ta seadusandjana on kõrgeima võimu esindaja. “Järgmine president peab seisma hea Eesti rahva ning riigikogu ja valitsuse sõbraliku kahekõne eest.”

Kahel korral Eesti riigipeaks valitud Meri nentis, et presidendiamet ei ole muretu pensionipõli või karjääri kroon, nagu mõned kipuvad targutama. “President on Eesti hääl ja Eesti tegu. Presidendi töö on pikk maratonijooks, mida tuleb alustada värskelt ja lõpetada värskelt.”

Meri avaldas kõikidele kandidaatidele tunnustust ja tänu, et valimiskampaania on kulgenud väärikalt. “Panen kõikidele kandidaatidele südamele, et valmiskampaania jätkuks samas vaimus,” lisas ta.

Lõpetuseks soovis president kõigile valijameestele, nii riigikogu liikmetele kui ka kohalike omavalitsuste esindajatele riigimehelikku tarkust ja tarmukust otsuste tegemisel.