Kas eurosaadikud on Eestile kasu toonud?
Eksperdid, keda Eesti Päevaleht küsitles, möönsid, et jõuga pole kuuel Eesti eurosaadikul olnud midagi teha. Võib-olla poleks Eestil ja Euroopal ka midagi konkreetset nende kuue puudumise korral saavutamata jäänud, kuid arvatavasti mõjutas nende puhas kohalolek otsustamist siiski rohkem, kui arvata võib.
Tartu ülikooli Balti poliitika professorile Andres Kasekampile meenus tähtsamatest saavutustest kohe Tunne Kelami poolt käima lükatud kommunismi kuritegude hukkamõist sarnaselt natsismikuritegudega.
„Kuid muidugi võib seda võtta ka nii, et europarlamendis on lisaks 63 Poola saadikut, kes sama asja ajavad,” arutas ta.
Kuid Eesti eurosaadikute tegelik väärtus peitub Kasekampi sõnul paljuski nähtamatus tegevuses. „Laiemas plaanis on kõige olulisem see, kuidas nad oma fraktsioonikaaslasi suudavad mõjutada. Ehk kulissidetagune lobi tagamaks seda, et asjad ei läheks Eestile ebasoodsalt. Sellega on tihti nii, et tulemus tuleb välja alles siis, kui asjad peaksid hakkama minema ebasoodsas suunas,” märkis Kasekamp.
Vaata DelfiTV videot, kus sotside praegune eurosaadik Marianne Mikko räägib eestlaste tegemistest Euroopa parlamendis!
Tallinna ülikooli riigiteaduste instituudi direktori Leif Kalevi hinnangul aitasid senised Eestist valitud saadikud vähemalt mingil määral kaasa Eesti tuntuse kasvatamisele Euroopa Liidus. Kalev ei uskunud, et seniste saadikute pingutustest oleks midagi konkreetset jäänud meie riigil või Euroopal saavutamata. Kalev hindas saadikute kõige tähtsamaks ülesandeks kommunikatiivsust ehk Eesti seisukohtade tutvustamist. „Usun, et näiteks Siiri Oviir on olnud selles osas edukas,” märkis ta.