Avaliku kommunikatsiooni rusikareeglid võiksid üle kümne aasta poliitikas olnutel ehk juba selged olla, kirjutab Loit Postimehes.

Loit teatas, et peaminister avaldab kirjas poliitilisi seisukohti, mis puudutavad otseselt Eesti riigi käekäiku ja seal ei ole juttu tema eraelust.

“See, kuidas valitsuspartei jõuab teatavate riigikorralduslike otsusteni, peab olema demokraatlikus ühiskonnas läbipaistev ning ajakirjanduse tegevus vastava info avalikustamisel igati õigustatud. Avalikkuse õigustatud huvi ei määratle poliitiku suva,” selgitas Loit.

Tema sõnul võib öelda, et peaministril ei olegi poliitilistel teemadel erakirju.

Loit ütles, et avaliku elu tegelase staatus sunnib peaministrit igas olukorras väljenduma ja käituma nii nagu avalikkuse ees. “Samuti ei saa riigijuht kaitseväe baasis poole päeva pealt muutuda ootamatult eraisikuks, kes laseb pumppüssist oponendi pildi pihta, ilma et kaasneks vähemalt poliitilist vastutust.”

Isamaaliidul näib Loidi hinnagul aga puuduvat õppimisvõime. Alles suvel pöördus Isamaaliit avaliku sõna nõukogu (ASN) poole pretensiooniga Eesti Ekspressi vastu, mis siis avaldas Isamaaliidu elektronkirjanimistust teavet sisevõitlusest presidendikandidaatide ülesseadmisel.

ASN leidis siis, et organisatsiooni sisemise meililisti kaudu levitatavat infot peaks eelkõige kaitsma listis osalejate omavaheline kokkulepe.

ASN leidis ka, et levinimistu kaudu edastatud info tiražeerimine võiks olla taunitav vaid siis, kui see tungiks põhjendamatult eraellu või kellelegi põhjustataks põhjendamatuid kannatusi. Selliseid asjaolusid ei täheldanud ASN ei tollases kaasuses ega ole niisugused asjaolud nähtavad ka nüüdsel juhul.