Kaitsevägi tänab Lõuna-Eesti maaomanikke
"Paljudele inimestele ei ole kaitsevägi ja riigikaitse vaid sümboolne, vaid nad on riigi kaitsmisega otseselt ise seotud, võimaldades meie kaitseväel omal maal kodumaa kaitsmist harjutada," ütles õppuse üldjuht, maaväe ülem kolonel Indrek Sirel. "Kus siis mujal, kui Eestis, saaks seda paremini teha. Selles seisnebki teie kõigi panus."
Kolonel Sireli sõnul said õppusel eesmärgid täidetud, väeüksused ja reserviminevad üksused ning Kaitseliit said kokku harjutatud, staabid ja ülemad väärtuslikku juhtimispraktikat.
Põlvamaal Kõlleste valla Ihamaru külas Ala-Juusa puhkemajas kaitseväe korraldatud tänuüritusel osalesid kohalike omavalitsuste, kaitseväe ja RMK esindajad ning maaomanikud. Maavägi tänas kohaletulnuid ja pidas neid meeles meenega.
Vastse-Kuuste vallavanem Lennart Liba sõnul on kahju, et õppus juba läbi sai. "Meie poolest võiksite veel siin olla. Inimesi on erinevaid, samuti ka suhtumist. Näiteks üks valla elanik helistas mulle ja palus vabandust oma naabri pärast, kes ei lubanud kaitseväge oma maale," ütles Liba.
Avo Kruusla sõnul on põllutehnika ja kaitseväe tehnika on sarnases kaalukategoorias, nende mõju maapinnale on väga sarnane. "Lahingumasin ei lõhu põldu rohkem kui põllumasin!" kinnitas Kruusla. "Kaitsevägi on kutsutud kaitsma oma maad, ei saa ju võõral maal oma riigi kaitsmist õppida. Inimesed peavad aru saama, et kaitstakse seda, mida tahetakse ja lubatakse kaitsta."
RMK esindaja Illa Kungla hinnangul on kaitsevägi RMK aladel tavapuhkajatest korrektsem. "Tegin juba esimese tiiru metsas ja hetkeseisuga ei ole kahju näha. Käin pärast õppuse lõppu veelkord alad üle, usun, et saame kaitseväega võimalikud küsimused lahendatud," hindab Kungla koostööd.
Kevadtormi korraldajate eesmärk on pärast kaitseväelaste lahkumist õppuse piirkond korrastada, et maha ei jääks mingeid jälgi või reostust. Kevadtormi osalejad annavad oma parima, et säästa loodust ja mitte kahjustada maaomanike huvisid. Kaitseväe üksused järgivad kõiki eraomandi ja keskkonnakaitsega seotud piiranguid ning nõudeid.
"Tänasime eelkõige just neid inimesi, kes näitasid üles head tahet ja võimaldasid kaitseväel oma maadel õppust läbi viia. Omavalitsustest oli kõige aktiivsem toetaja Vastse-Kuuste, vallavanem aitas meil ära teha suure eeltöö, leides võimalusi harjutusaladeks," ütles õppuse tsiviil-militaarkoostöö grupi ülem nooremleitnant Merje Meerits.
Õppuse Kevadtorm tsiviil-militaarkoostöö üksuse ülesanne on kooskõlastada maa-alade kasutamine, teha koostööd kohalike omavalitsusega ja aidata lahendada probleeme, mis võivad kohalikel elanikel õppuse ajal tekkida.
Kaitsevägi palub tähelepanekutest seoses õppusel kasutatud maa-aladega teatada Lõuna kaitseringkonna tsiviil-militaarkoostöö ohvitserile leitnant Pille Kaldarule telefonil 717 52 75 või kirjutada e-posti aadressile pille.kaldaru@mil.ee