Riigikohus arutab homme ESMi aluslepingu põhiseaduslikkust
Riigikohtu üldkogu arutab homme kell 11 algaval istungil Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) aluslepingu põhiseaduslikkust, mille kohta esitas riigikohtule taotluse õiguskantsler Indrek Teder.
Riigikohtu kommunikatsiooniosakonna juhataja Eveli Kuklane ütles, et istungil saavad sõna kõik menetlusosalised: õiguskantsler, valitsus, keda esindab justiitsminister, Eesti Pank, rahandusministeerium ja välisministeerium.
Samuti saavad tema sõnul oma seisukohti esitada kõik kohtu palvel arvamuse esitanud asjatundjad.
Arvamuse esitasid Tartu Ülikooli õigusteaduskond, EBS-i majandusteooria õppetool, Tallinna Tehnikaülikooli sotsiaalteaduskond, Tallinna Ülikooli õigusakadeemia ja dr Anneli Albi.
"Istungi juhatab sisse riigikohtu esimees, jätkab ettekandjakohtunik ning menetlusosalistest võtab esimesena sõna õiguskantsler, kes taotluse põhiseaduslikkuse järelevalveks riigikohtusse esitas," kirjeldas Kuklane riigikohtu eelseisvat istungit.
Sõna võtavad ka istungist osa võtvad justiitsminister, rahandusminister ja välisminister. Riigikohtunikel on võimalus menetlusosalistele esitada täiendavaid küsimusi.
Menetlusosaliste ja asjatundjate arvamustega on võimalik tutvuda riigikohtu koduleheküljel.
Kui aruteluteemad homse istungipäevaga ei ammendu, võib istung jätkuda ka kolmapäeval, märkis Kuklane ja lisas, et otsuse teatamise aja annab kohus teada täiendavalt.
ESM-i loomise euroala riikide poolt tingis võlakriis. Esialgu panid valitsused kriisis siplevate riikide toetamiseks seljad kokku ja moodustasid ajutise Euroopa finantsstabiilsuse fondi (EFSF-i), kust rahastatakse näiteks Portugali, Iirimaa ja nüüdsest ka Kreeka abiprogramme.
Ent arvestades pikemat tulevikku ja vajadust olla valmis edasisteks võimalikeks kriisideks, otsustati luua ESM. Seda eristab EFSF-ist iseseisva rahvusvahelise organisatsiooni staatus.