Uroloogia nädal: igal viiendal eesti mehel on eesnäärmeprobleem
Eesnäärme sagedasemad haigused on põletik, healoomuline suurenemine ja kasvaja. Kuigi need haigused on erineva tekkemehhanismi ja kuluga, võib nende puhul esineda ühe olulise kaebusena sagenenud urineerimine, millele lisanduvad pakitsustunne alakõhus ning uriinijoa katkendlikkus ja tugevuse vähenemine.
Eesnäärme healoomuline suurenemine esineb umbes pooltel üle 50-aastastel meestel ja juba 80% üle 60-aastastel meestel. 15-20% eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes. Eesnäärmevähk on meeste vähipaikmetest kõige sagedasem ning teisel kohal vähisurmade põhjustest. Eesnäärme vähk diagnoositakse ühel mehel kuuest.
Uroloogia nädala jooksul tehakse ka ülevaade, millega uroloogia tegeleb. Dr Toomas Tamm rõhutab, et uroloogia ei tähenda vaid operatsioone ja lõikusi: “Erialal, kus on tegeletud peamiselt kuse- ja suguteede haiguste kirurgilise raviga, on juurde tekkinud palju muid ravivõimalusi. Olulisel kohal on ravi tablettidega ja mitmed alternatiivsed tehnikad,” selgitab dr Tamm.
“Tervisemurega on mõistlik esmalt pöörduda oma perearsti poole. Vajadusel tehakse perearstikeskuses esmased uuringud,” sõnab Eesti Perearstide Seltsi juht ja Järveotsa perearstikeskuse perearst Diana Ingerainen. “Seda saavad ka lähedased ja pereliikmed meestele südamele panna — minna arsti juurde ka ennetavalt ja kontrolliks.”
“Kui kaebused puuduvad, ei ole 45-aastasel mehel vaja eesnääret kontrollida tihemini kui iga nelja aasta järel,” räägib perearst. “Meeles tuleb aga pidada, et oma terviseteadlikkuse eest vastutab iga inimene ise ja õigeaegselt avastatud haigused on kergemini ravitavad,” sõnab Ingerainen.
Uroloogia nädala raames saab registreeruda tasuta vastuvõttudele Tartu Ülikooli Meestekliinikus nii Tartus kui Tallinnas. Oodatud on üle 45-aastased mehed, kes ei ole viimase aasta jooksul eesnäärme uuringutel käinud. Perearsti saatekirja Meestekliinikusse pöördumiseks tarvis ei ole, esmased uuringud on tasuta haigekassa kindlustusega meestele.