Kunda joogiveega varustamiseks on rajatud viis puurkaevu, mis asuvad kambriumvendi veekompleksis. Uuringud näitasid, et sealne vesi on suhteliselt suure raua-, naatriumi- ja kloriidiioonide sisaldusega, kirjutas ajaleht Virumaa Teataja.

Standardile ei vasta Kunda joogivees baariumi ja boori sisaldus.

Lääne-Viru tervisekaitsetalituse direktor Mihhail Muzõtšin ütles, et boor ja baarium kuuluvad tervisele kahjulike ainete hulka. Neid on Kunda vees uuritud alates 1996. aastast, sest varem puudus selleks võimalus. Viimaste, 1998. aasta andmete järgi ei olnud vees boori.

Tänavu oktoobris näitasid kõik Kundast võetud veeproovid raskemetalli baariumi lubatust kõrgemat sisaldust.

"Kunda 1. keskkoolis oli see 13 milligrammi, Kunda veepuhastusjaamast väljuvas vees kuus ja Kunda muusikakooli vees 2,9 milligrammi liitris," täpsustas Muzõtšin.

Lubatud standard on tervisekaitse andmeil 0,7 milligrammi liitris.

Kunda Kasemäe 15 kortermajas tehtud koduvideost paistis, kuidas kraanist tulnud gaas võib tikuga süüdates põlema hakata. Kortermaja elaniku Hele Räni sõnutsi ei juhtu seda küll igal proovimisel.

"Roostesegune vesi on viimasel ajal muutunud õnneks veidi selgemaks," märis Räni. "Vahepeal liikusid siin kuuldused, et veetorudes võib olla majapidamisgaas, kuid see ei saa kuidagi võimalik olla."

Ka tervisekaitsjad ei toeta seda kahtlust ja uuringud Kundas jätkuvad.

"Metaani kohta ei ole me veel saanud kesklaborist vastust," ütles Muzõtšin.

Joogivett müüb tarbijatele linnas eraettevõte AS Kunda Rete. Selle tegevdirektor Enon Rank kinnitas, et firma loodab kehvema veega elumajade olukorda parandada veepuhastusjaama võimsuse reguleerimisega.

"Kohtusin hiljuti Tallinnas ekspertidega ja püüame olukorda parandada," lausus Rank.

Vee kvaliteedi parandamiseks lubas ta majasisesed torustikud enne külmade tulekut ka läbi pesta.

Kunda linnavalitsus on tellinud uuringud OÜ-lt Eesti Geoloogiakeskus, kes oma järelduses samuti kinnitas, et vesi vajab täiendavat töötlust.

Ka Kunda linnapea Anne Tasuja näeb väljapääsu asjatundjatega konsulteerimises.

"Kõne alla võib tulla väikese veepuhastusjaama ehitus ja umbes 300-meetrise traasi ehitamine, et puhastusjaama vett saaksid ka Kasemäe kortermajad," lausus Tasuja.

Terviskaitse hinnangul võib vee liiga suur baariumisisaldus põhjustada veresoonkonna haigusi. "Aga sel juhul peaks tegemist olema umbes kümnekordse normiületusega," nentis Muzõtšin.

Tervisekaitsetalituse dirktori hinnangul ei tarvitse raskemetalli sisaldus Kunda joogivees pidevalt nii kõrge olla.

Tervisekaitse nõuab puurkaevudest väljuva joogivee töötlemist raua, baariumi, radooni ja metaani sisalduse vähendamiseks. "Gaasiohu vältimiseks tuleks elanikel tuulutada kööki ja kontrollida ventilatsiooni korrasolekut," soovitas Muzõtšin.

Samuti peaks joogivett enne kasutamist seista laskma, soojendama või keetma. Aitab ka aktiivsöe baasil filtrite paigaldamine kraani otsa.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena