VIDEO ja OTSEFOTOD | Varasemate aastatega võrreldes oli mälestajaid pronkssõduri juures kolm korda vähem
Esmaspäeval kogunesid peamiselt venekeelsed inimesed Tallinnas sõjaväekalmistul paikneva pronkssõduri juurde, et mälestada teises maailmasõjas hukkunuid.
Tööpäeva lõpus, kella 18 paiku vooris pronkssõduri juurde järjest enam inimesi ning järjekord kalmistu sissepääsu taga venis aina pikemaks. Nii nagu päeva pealegi, jätkus politseil ka õhtupoolikul kalmistul tööd. Kellele tuli jälle selgitada, miks Georgi lindiga sõduri juurde ei pääse, kes aga jäi dokumentide esitamisega hätta.
Filtri teele tuli õhtul jalutama ka mees, kes kandis õlal sinimustvalget. Ta jalutas aeg-ajalt seisatades piki järjekorda, mis kalmistu sissepääsu taha tekkinud oli. Politsei vestles temaga ning sammus kaasa.
Politsei prognoosis 30 000 külastajat
Esimesed õied toodi pronkssõduri juurde juba eile. Tänavu tuleb 9. mai siiski teisiti kui varem, Ukraina ründamise tõttu on keelatud lehvitada igasuguste vaenusümbolitega: Z-tähed, Georgi lindid, Vene lipud jne. Politsei hoiab üritusel tavalisest terasemalt silma peal.
Enne kella 11 ilmus samba juurde Vene suursaadik Vladimir Lipajev, just samal ajal tuli ka mitu mälestajaid täis bussi.
Politsei jälgib olukorda nii Põhja prefektuuris sisse seatud staapidest kui ka mõistagi linnapildis.
Olulisim neist on strateegiline staap, mis on tegelenud peaasjalikult eeltööga. Praegu jälgivad nad olukorda üle Eesti ja koordineerivad vajaduse korral kõigi nelja prefektuuri püstitatud operatiivstaapide tegevust.
Operatiivstaabid jälgivad oma piirkondade olukorda. Seda tehakse paljuski strateegilistesse kohtadesse rajatud taktikaliste staapide kaudu.
Valmisolekus on ka vastloodud dialoogipolitsei, mille eesmärk ongi konfliktiohuga olukordi sõnadega lahendada. Sisuliselt teeb kümneliikmeline dialoogipolitseiüksus selgitustööd, kui inimene on keelatud sümboleid kasutanud.
Politsei peamine eesmärk on tegelikult keelatud sümboleid linnapildis juba enne pronkssõduri juurde jõudmist märgata ja olukorrad lahendada, kuid juhtub ikka, et mõni võtab oranži lindi välja alles lillede asetamise ajal.
Nii juhtus ka kella 10.30 ajal, kui üks kuuekümnendates eluaastates härra oma räsitud lindikese rinnust lehvima lasi. Peagi märkas seda sealsamas seisnud patrull, kes selgitas mehele rahulikult, et säärast sümbolit pole lubatud eksponeerida.
Teine vahejuhtum kulges teravamalt ning päädis pronkssõduri juurde tulnud naise jaoks emotsionaalse sõnelusega. Naisel oli kaasas väiksem plakat koos pildiga tema emast, kellel olid ordenid rinnas. Et ka plakat läheb politsei sõnul keelatud sümboolika alla, ei saanud ta sellega alasse sisse. Teravaks kiskunud sõnavahetus lõppes naise jaoks politseibussi viimisega.
Pronkssõduri juures on liiklusvoo jätkumiseks isegi sissepääs reguleeritud. Sõdurini on jäetud avatuks ainult üks tee, mis jääb Depost üle tee.
See tee on tehtud keskele pandud aiaga kahesuunaliseks, et ei tekiks segadust või ummikuid. Et inimesed kogunema ei jääks, on pronkssõduri ümbrus tehtud eraldi alaks, kuhu pääseb teistkaudu. Tänu sellele peaks jätkuma rahva ühtlane liikumisvoog.
Kui eile käis lilli viimas vahest tuhatkond inimest, siis tänaseks on neid prognoosi kohaselt päeva peale oodata 30 000.