"Tegemist on äärmiselt halva ja ohtliku praktikaga parlamentaarse demokraatia toimimise seisukohalt, kui peaminister, kelle parlamendist saadud mandaat on ammendunud, keeldub ametist lahkumast," pahandas Helme Kaja Kallase eilse käigu pärast.

"Loomulikult huvitab teid kõiki, mis saab edasi ja kuidas plaanib meie erakond tekkinud olukorras käituda. Olen eeloleva nädala teisipäevaks kokku kutsunud erakonna juhatuse, et meie edasist käitumist arutada ning planeerida. Meil on, mida arutada," märkis ta.

"Tahan rõhutada, et me ei ole selles olukorras mingid lükata-tõmmata tegelased, keda teised oma plaanide realiseerimiseks manipuleerida saavad. Meil on oma kindel maailmavaade, kindlad programmilised- ja valimislubadused, millest me juhindume. Meil on ka piisav poliitiline kogemus ja vilumus, et mitte lasta end ära kasutada. Me seisame oma põhimõtete, oma valijate, oma rahva eest."

Ta ütles, et pärast valitsuse lagunemist pöördus tema poole Keskerakonna esimees Jüri Ratas ettepanekuga alustada konsultatsioone eelmise valitsuse moodustanud erakondade baasil uue valitsuse tegemiseks. "Kindlasti tuleb seda pakkumist kaaluda tõsiselt. Samas tuleb endale aru anda, et isegi, kui me seda tahaksime, pole meil lihtsalt võimalik tagasi pöörduda eelmise valitsuse koosseisu, tööplaani ja usalduse juurde. Liiga palju on vahepeal muutunud."

Helme sõnas, et neil on põhimõtteliselt ees kolm võimalust ja nende võimaluste realiseerumine ei sõltu ainult nende valikutest.

"Üks võimalus on, et valitsus moodustatakse Reformierakonna poolt ja sotside ning Isamaa toel. Meie jääme opositsiooni ja töötame parima valimistulemuse nimel, et moodustada valitsust peale valimisi. Ma ei pea seda halvaks lahenduseks meile, kuid see on kindlasti halb lahendus Eestile," sõnas ta.

"Teine võimalus on, et valitsuse moodustavad samad erakonnad, kes moodustasid eelmise valitsuse. See eeldab uute poliitiliste kokkulepete sõlmimist ning vajab tingimata usalduse taastamist, mis sai kannatada peale eelmise valitsuse lagunemist. Meil on oma selged eesmärgid ja poliitilised seisukohad, mille võtmine taolise koalitsiooni tööplaani on tingimuseks valitsusse minekul. Pole reaalne, et taolise koalitsiooni suudame kokku leppida väga kiiresti, kuid on reaalne, et seda siiski suudame, kui me nii peaks otsustama."

Ta lisas, et arvestada tuleb ka kolmanda võimalusega: et Kaja Kallas ei suuda uut koalitsiooni kokku panna, tema vähemusvalitsus kutsutakse tagasi, kuid uut toimivat koalitsiooni ka ei suudeta luua. "Sellisel juhul on esimest korda taasiseseisvunud Eesti ajaloos tulemas erakorralised valimised. Ma olen käivitanud erakonnas protsessid, et me oleks valmis edukalt osalema valimistel, mis toimuvad kas juuli lõpus või augustis. Me ei karda erakorralisi, aga see ei ole meie esimene eelistus."

Kirja lõpuosas rõhutas ta, et EKRE ei kibele valitsusse. "Me osaleme valitsuses siis, kui me saame seal ära teha olulisi asju Eesti heaks. Ees seisavad pingelised ajad, kus meie erakonnale asutakse avaldama erinevast suunast väga intensiivset survet nii selleks, et me midagi ei teeks, kui selleks, et midagi teeks. Säilitame külma närvi ja juhindume oma põhimõtetest, olen kindel, et siis saadab meid ka edu."

Isamaal laual kaks valikut

Eile pärastlõunal teatas Kaja Kallas, et praegusel koalitsioonil on kriips peal. "Tegin äsja vabariigi presidendile ettepaneku vabastada ametist ministrid Jaak Aab, Tanel Kiik, Eva-Maria Liimets, Taavi Aas, Kristian Jaani, Erki Savisaar ja Tiit Terik," kirjutas ta sotsiaalmeedias. Keskerakonna ministreid polnud ta eelnevalt informeerinud.

President rahuldas antud palve. Kaja Kallas tegi sotsidele ja Isamaale ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi.

Täna kell 13 kogunes SDE juhatus, et antud ettepanekut arutada. Isamaa juhatus ja riigikogu fraktsioon kogunevad esmaspäeval.

Isamaal on laual teinegi variant. Keskerakonna juhatus kogunes eile õhtul ja otsustati teha ettepanek võimuliidu moodustamiseks Isamaale ja EKREle.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena