Laanet meenutas, et Lätis on täies hoos valimiskampaania ja seal on 1. oktoobril parlamendivalimised. Ühtegi NATO kaitseplaani tema sõnul avalikustatud ei ole. Kallase poolt enne Madridi tippkohtumist tehtud sõnavõtud olid Laaneti sõnul vajalikud liitlaste informeerimiseks. „Julgeolekuolukord on totaalselt muutunud, riskid meie piirkonnale ehk NATO idatiivale on tõsiselt kasvanud. Sellest tulenevalt käis väga põhjalik liitlaste informeerimine ja ka liitlaste avalikkuse informeerimine uue hoiaku ja tugevdatud kaitse vajadusest. Seda me ka saavutasime, Madridis saime kõik selle, mida tegelikult sealt ootasime. Peaministri sõnum oli tolles võtmes väga ajakohane – oli vaja just liitlaste avalikkust teavitada, mis see reaalne olukord meil siin NATO idatiival on.“

Suhteid Läti kolleegiga pole Laaneti sõnul kannatada saanud. „Minul on Läti kolleegiga väga normaalsed suhted,“ ütles ta. „Suhtlesime Madridis NATO tippkohtumisel mitmeid kordi, allkirjastasime kahepoolse koostööleppekeskmaa õhutõrjest. Nii et tegelikult on suhted Läti kaitseministri ja Lätiga väga head. Eks Läti kaitseminister on teada-tuntud emotsionaalne väljaütleja. Ja nagu ütlesin, Läti on väga aktiivses valimiskampaania faasis, eks sellest ka teatud emotsionaalsus.“

Läti kaitseminister Artis Pabriks kritiseeris täna peaminister Kallase kommentaari Financial Timesile, mille järgi NATO seniste kaitseplaanide järgi pühitaks Eesti ajutiselt kaardilt.

Pabriks ütles, et kui Kallase jutt oleks tõele vastanud, oleks NATO plaanide avalikustamine olnud kriminaalkuritegu. „Uskuge mind, Kallas sai paljudest riikidest pärast seda avaldust telefonikõnesid ja arvamusavaldusi, mis ei olnud positiivsed,“ lisas ta.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena