Kas juhtmeta kõrvaklapid saavad pakkuda kõrget helikvaliteeti?
Kaabliga peakomplekte on asendamas juhtmevabad kõrvaklapid, kuna viimaste kasutus- ja kandmismugavus on muutunud üheks suurimaks eeliseks juhtmeid omavate seadmete ees. Kas arenev tehnoloogia on aga suutnud viia ka heliedastusviisid sellisele tasemele, et traadita tehnoloogia valimisel ei tuleks helikvaliteedi osas kompromissi teha?
Järjest vähem leiab audiokuulamise seadmetelt kõrvaklappide pesa ning üha enam tekib kasutajate taskutesse paar juhtmevabasid kõrvaklappe. Kandjale annavad need vabaduse piiramatult ringi liikuda, ilma et peaks muretsema takerduvate ja ebamugavate juhtmete pärast. Tänapäeval on juba tavaline, et selliseid kõrvaklappe kasutatakse muusika, videote ja podcastide jaoks, aga üha enam ka ka telefonikõnede ja töökoosolekute läbiviimiseks.
„Paraku ei võimalda endiselt paljud turul olevad juhtmeta kõrvaklapid kuulatava muusika rikkalikku tekstuuri täielikult kogeda, olgu siis põhjuseks seadme heliedastusviis, juhtmevaba ülekande põhjustatud helimõjud, erinevate tootjate seadmete häälestuse erinevused või isegi kõrvaklappide valmistamisel kasutatud materjalid,“ toob tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina näiteid teguritest, mis kõik võivad mõjutada kõrvaklappidest tuleva heli kvaliteeti.
Mis on aga olulisimad näitajad juhtmevabade kõrvaklappide puhul, kui eesmärgiks on ikkagi kõrge kvaliteediga heli ja suurepärane kuulamiskogemus?
Üheks võtmenäitajaks on mürasummutustehnoloogia
Juhtmevabasid kõrvaklappe on erinevate funktsioonide poolest viimastel aastatel tohutult arendatud. Välise müra summutamise süsteem on ilmselt üks parimaid funktsioone, mida juhtmeta kõrvaklapid puhtama heli tagamiseks omavad. Kuid siinkohal peab meeles pidama, et kõik kõrvaklappide mudelid ei toeta aktiivset mürasummutust ning seega tuleks peakomplekti valides kontrollida kõrvaklappide tehnilisi andmeid ja ka mürasummutustehnoloogia näitajaid.
„Nutikamad kõrvaklapid suudavad väliseid helisid tuvastades automaatselt valida kasutaja jaoks parima mürasummutusrežiimi. Samas on oluline, et mürasummutusfunktsiooni oleks võimalik ka käsitsi reguleerida, kui avalikus kohas või liikluses olles tekib siiski vajadus ümbritsevaid keskkonnahelisid kuulda,“ selgitab Mishina. Nii näiteks on Huawei FreeBuds Pro 2 kõrvaklappide mudelil dünaamiline ja võimas ANC 2.0 mürasummutusfunktsioon, mille režiime on soovi korral võimalik vahetada ka klapi kerge puudutamise abil.
Rikkaliku muusikaelamuse annab bassi ja kõrgete helide tasakaal
Mis puudutab kõrvaklappide helikvaliteeti, siis mõned inimesed eelistavad rohkem tugevat ja sügavat bassi, teistele meeldib aga loomulik ning heledam heli. Olenemata sellest, kas muusika kuulaja on roki, džässi või elektroonilise tantsumuusika fänn, on helikvaliteet oluline igasuguste juhtmevabade kõrvaklappide ostmisel. Nauditava muusikaelamuse saamiseks peaksid kõrvaklapid pakkuma laia sagedusvahemikku nii madalate, keskmiste kui ka kõrgete sageduste näol.
„Laiema sagedusvahemikuga kõrvaklappide puhul jõuavad kuulaja kõrvu selgelt nii võimsad bassid kui ka kõrged helid ning see aitab kaasa rikkama muusikaelamuse kogemisele,“ täpsustab Mishina. Kaasaegsete nutikate juhtmeta kõrvaklappide tippmudelite puhul nagu näiteks FreeBuds Pro 2, ulatub helisüsteemi äärmiselt lai sagedusvahemik 14 hertsist kuni 48 kilohertsini. Samal seadmel on oma isiklikke kuulamiseelistusi võimalik kohandada ka sisseehitatud ekvalaiseri reguleerimise abil.
Pikaajalisele muusikakuulamisele aitab kaasa hea aku
Tehnoloogiaeksperdi sõnul ei ole aga mürasummutus ja helisüsteem ainsad näitajad, millele tasub kvaliteetseid juhtmevabasid kõrvaklappe otsides tähelepanu pöörata. Meeldiva ning muretu kuulamiskogemuse saamisel mängib olulist rolli ka seadme aku tööiga.
Kui traadita seadmed esmakordselt turule jõudsid, oli nende kasutamisel peamiseks väljakutseks väike aku mahutavus, kuid koos areneva tehnoloogiaga on ka juhtmevabade kõrvaklappide akude mahud kasvanud. Keegi ei soovi keset muusika või muu audio kuulamist tühjeneva aku tõttu pausi teha. Pisikeste juhtmeta klappide puhul ongi eriti mugav just see, et nende aku kasutusiga on võimalik pikendada kaasaskantava ja peopesa suuruse laadimisümbrise abil igal ajahetkel, sealhulgas ka liikvel olles.
„Näiteks Freebuds Pro 2 kõrvaklapid võimaldavad kuulata muusikat laadimiskarpi kasutades koguni kuni 30 tundi,“ ütleb Mishina ning täiendab, et juhtmeta kõrvaklappide vastupidavus sõltub suuresti ka sellest, mis funktsioone klappidel kasutatakse ning kui suurt akut omavad nii kõrvaklapid kui ka laadimiskarp ise.
Seega saab öelda, et hoolikalt valitud mudeli korral võimaldavad tänapäeva nutikad kõrvaklapid pakkuda siiski rikkalikku kuulamiskogemust olenemata sellest, et nad on juhtmeta või mahuvad suuruse poolest peopesa sisse.
Kogemaks parimat helikvaliteeti, näiteks oma kõrvaklappidest, kuula ka loodushuvilise Karl Adami ja Huawei koostöös loodud heliklippi loodushäältest siit: