Rohelist mõtteviisi edendav festival tutvustab moodi läbi kolme erineva moeetenduse
Kas tahad olla teadlikum moetarbija? Või oled säästlikumaid lahendusi otsiv moelooja? Estonian Fashion Festivali keskmes on kolm moeetendust, mis tutvustavad Eesti disaini ning annavad hoogu alustavatele moeloojatele.
Estonian Fashion Festival võtab sellest aastast fookusesse keskkonnateadlikel põhimõtetel loodud moe ning iga järgneva aastaga on plaan liikuda veel enam jätkusuutlikumate lahenduste poole. Suurt tähelepanu pööratakse kollektsiooni kantavusele, praktilisusele ja rõivaste keskkonnasäästlikule tootmisele.
„Festivali eesmärk on tõsta moeloojate ja -tarbijate teadlikkust moetööstuse mõjudest. Ent veelgi enam soovime pakkuda head nõu ja inspiratsiooni – igaüks saab oma valikutega maailma muuta,“ rääkis moefestivali tegevjuht Key Külaots.
Estonian Fashion Festivali keskmes on 7.–9. juunil Eesti Rahva Muuseumis toimuvad kolm Lõuna-Eesti suurimat moeetendust, kus tutvustatakse noorte ja uuenduslike Eesti disainerite loomingut. Üles astuvate disainerite töid ja kollektsioonide sünnilugusid jagatakse 2024. aastal toimuval näitusel.
Rec. 1 vaatab tulevikku
Antoniuse moeetendus keskendub tänavu uudsele formaadile, mis põimib omavahel moefilmi ja -etenduse tuues külastajani Eesti nüüdisaja moekunsti paremiku.
Festivali juhatab sisse audiovisuaalne projekt Antonius Rec. 1, mis tõstab esile valdkonda tänasel päeval kujundavad loojad. Lühifilmis vastavad olulistele küsimustele moeloojad, moefotograafid, ehtekunstnikud ja teised moevaldkonna võtmeisikud.
„Tõime ühte filmi kokku kodumaised moemaastiku kujundajad ja võtmeisikud,“ rääkis videoprojekti autor ja Antoniuse moeetenduse juht Johanna Nurm. „Kui erinevalt tajume head disaini ja mis on jätkusuutlikkus disainis? Just seda tahtsime me moefestivali korraldajatena uurida.“
Teise osa audiovisuaalsest tervikust moodustavad Antoniuse moeetendusel osalevate kunstnike hinge avavad lühifilmid. Formaat, milles kohtuvad klassikaline moe-show ja unenäoline moefilm, toob vaatajani erakordse kogemuse Eesti nüüdisaja moekunsti paremikust.
Nurm soovib nihutada moe edastamise piire. „Antonius avab disaineri sisemaailma, tema stuudio, unistused ja unenäod – võimaldades igaühel avada oma sisepildi publikule läbi mitme meediumi koostöö,“ ütles Nurm.
Avangardistlik moeetendus Mood-Performance-Tants tähistab sel aastal 25. tegutsemisaastat. Juubeliüritus kannab nime „Spekter“, mis lubab vaatajateni tuua võimsa visuaalse elamuse interpreteerides valguse, heli, tantsu ja moe lainelist spektrit.
Moeetenduse OmaMood eesmärk on tutvustada traditsioonilise käsitöö väärtusi modernses võtmes. Etendus „JUURES“ vaatemäng keskendub maa- ja looduslähedusele, juurtele ning sellega seotud nostalgiale.
Moefestival soovib anda hoogu Eesti jätkusuutlikele moeloojatele ning saada Põhja- ja Baltimaades tuntuks kui mitmekesine keskkonnahoidlik moeüritus, millel on tugev jätkusuutlik identiteet. „Tõstes moetootjate ja tarbijateteadlikkust, panustame kõik koos moetööstuse keskkonnasäästlikku arengusse,“ jätkas Külaots.
Festivalil osaleb kokku 30 disainerit
Antoniuse moeetendus
Claudia Lepik
Adrikorn Artefacts
KÄT
Siret Ott
Hertta
Anu Sirkas
Oksana Tandit
OmaMood
Johanna Paiste
Reet Kuuse
Vilve Unt
Ruth Moppel
Triinu Traumann
Kätli Saarkoppel
Kristi Everst
Heleri Jürisson
Maarja Palu ja Grete Küppar
Liisi Anderson
Mood-Performance-Tants
Arabella Roosi
Barbara Rydz
Goda Blockyte
Marite Rikkas ja India Kiisler
Inger Tammela
Anna Karakjan
Yommayo ja Katrin Rätte
Kõrgema kunstikooli Pallas lõputööde esitajad
Merily Mikiver
Marion Mölder
Johanna Mauer
Gerly Eisenschmidt
Kristiina Saaron
Kerttu Rebane
Gerli Kelt