XV Riigikogu kogunes oma esimesele istungile 10. aprillil ning on sellest ajast pidanud 32 korralist ja ühe täiendava istungi. Koos seitsme infotunniga ulatus täiskogu tööaeg kevadistungjärgul 187 tunni ja 15 minutini.
Istungjärgu jooksul võttis Riigikogu vastu kaks seadust, 19 otsust ja kaks avaldust, neist ühe Ukraina NATO-liikmesuse toetuseks ja teise Ukraina-vastase agressioonikuriteo süüdlaste vastutusele võtmisest. Riigikogu komisjonidest langes suurim koormus väliskomisjonile, mis oli seitsme eelnõu juhtivkomisjoniks. Kultuurikomisjon juhtis nelja ning põhiseaduskomisjon ja rahanduskomisjon kumbki kolme eelnõu menetlemist.
Seaduse kohaselt toimuvad Riigikogu korralised istungid jaanuari teisest esmaspäevast juuni kolmanda neljapäevani ning septembri teisest esmaspäevast detsembri kolmanda neljapäevani. Uuesti koguneb Riigikogu korralistele istungitele 11. septembril.
Vahepealsel ajal töötavad edasi Riigikogu komisjonid, samuti täidavad Riigikogu liikmed oma muid ametiülesandeid. Korraliste istungjärkude vahel toimuvad vajadusel ka erakorralised istungjärgud, mille saab kokku kutsuda Riigikogu esimees presidendi, valitsuse või vähemalt 21 Riigikogu liikme ettepanekul.
Eilne istung kestis öö läbi
Pärast seda, kui eile kella 17 paiku sai riigikogus läbi koputatud valitsuse eelnõu peretoetuste vähendamiseks, hakati arutama tulumaksumuudatusi. Kella 22 ajal käis maksumuudatuste üle endiselt tuline arutelu. Samamoodi arutasid riigikogulased erinevaid seadusemuudatusi ja küsimusi ka neljapäeva hommikul.
Valitsuse plaan peretoetusi vähendada läks riigikogus läbi
Esmaspäevast saati arutas riigikogu perehüvitiste seaduse eelnõu, mis oli seotud valitsuse usaldushääletusega. Ühele poole saadi täna, kolmapäeval, veidi pärast kella 17.
Riigikogu võttis selle seaduse ühes usaldushääletusega vastu. See tähendab, et alates 1. jaanuarist 2024 on lasterikka pere toetuse suurus 3–6 lapse puhul 450 eurot kuus ning 7 ja enama lapse puhul 650 eurot kuus.
Poolt oli 56 saadikut, vastu 37. Puudus neli saadikut.
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo (Reformierakond) sõnul teeb konstruktiivse arutelu puudumine mõistagi kurvaks. „Kui aga koalitsioonierakonnad peavad riigieelarvet tasakaalustades tegema raskeid otsuseid ja samal ajal esitab opositsioon Riigikogule kahe miljardi jagu lisakohustuste ideid, ongi raske kompromissile jõuda. Lapsed ja pered vajavad lisaks rahalisele toele ka teenuseid ja turvalist keskkonda ning seda me pakkuda kavatseme“.
Lisaks peretoetuste vähendamise eelnõu arutamiseni lükkus tänase istungi päevakorda näiteks valitsuse usaldusküsimusega seotud valitsuse algatatud tulumaksuseaduse ning sotsiaalhoolekande seaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine.
Kuna teised eelnõud tulevad peale, siis see tähendab, et vaja on hakata pidama ööistungit ja tõenäoliselt uuel nädalal ka erakorralisi istungeid. Täna mingit ajapiirangud öösel pole, põhimõtteliselt võidakse arutada hommikuni välja, misjärel kell 10 algab järgmine istung.