Suurimad liiklusrikkujad saavad politseilt jõulukaardi. Kõige rohkem on kaardisaajate hulgas 19-aastaseid noormehi
(63)Lähipäevil leiavad 613 enim liiklusrikkumisi toime pannud inimest oma postkastist kaardi, millega politsei- ja piirivalveamet kutsub neid oma käitumist muutma.
Must jõulukaart on mõeldud 613 inimesele, kes on aasta jooksul toime pannud neli või enam liiklusega seotud süütegu. Neist 71 saavad kaardi teist ja 17 juba kolmandat aastat järjest. Musta kaardi saajate hulgas on 24 naist.
Politseikolonelleitnant Sirle Loigo sõnul paistab, et kaardisaajad teevad endast kõik, et tõusta mõne traagilise avarii põhjustamisega järgmiseks esiuudiseks. „Nende käitumine liikluses on hoolimatu ja ohtlik.“ Ta lisas, et kõige sagedamini ületavad korduvrikkujad kiirust, sõidavad tehniliselt vigase sõidukiga, eiravad punast foorituld või istuvad rooli purjuspäi.
Suurim liiklushuligaan on sel aastal 22-aastane Jõgevamaa noormees, kes on politseile silma jäänud 13 korral nii kiiruse ületamise kui ka muude väiksemate rikkumistega. Kõikide süütegude eest määratud trahvid on tal seni tasumata. Kurvaks teeb asjaolu, et ka eelmisel aastal oli noormees kaardisaajate esikolmikus. Eelmise aasta suurim huligaan on samuti tänavuste kaardisaajate hulgas, kuid õnneks märksa väiksema arvu rikkumistega kui mullu.
Kuid kõige rohkem on kaardisaajate hulgas 2004. aastal sündinud noormehi. „Korduvate rikkumistega paistavad silma nii-öelda uue aja noored rullnokad. Paratamatult tekib küsimus, et kuidas sellise käitumise ja suhtumisega on üldse juhtimisõigus saadud. Olles sündinud 2000ndatel, liiklevad nad nii, nagu oleksid ikka pöörased 1990ndad,“ nentis Loigo.
Noorim korduvrikkuja on 16-aastane Harjumaa noormees, keda politsei on juba peatanud neli korda ja raskete rikkumiste tõttu. Probleemideks on olnud nii juhtimisõiguse puudumine, registreerimata sõiduk kui ka alkoholijoove, korra on poiss üritanud politsei eest ka ära sõita.
59 tänavust kaardisaajat põhjustasid kokku 66 liiklusõnnetust, milles sai viga 35 inimest. Üks neist põhjustas koguni kolm õnnetust, millest kahe puhul oli ta narkojoobes. Kokku panid kaardisaajad aasta jooksul toime 3235 liiklusrikkumist, mille eest on määratud üle veerand miljoni euro mõjutustrahve. Juhtimisõigus on neilt ära võetud 135 korral.
Loigo sõnul ilmestab see kõik hästi, et praegu politsei võimuses olevad mõjutusvahendid ei ole korduvrikkujatele piisavad. „Rahatrahvid jäetakse lihtsalt maksmata ja ka juhtimisõiguse äravõtmine ei heiduta neid rooli istumast. Lahenduseks aitaks veapunktisüsteem, mille visioon on ka välja töötatud, kuid kahjuks puudub poliitiline tahe sellega edasi liikuda,“ sõnas Loigo.
Kaardisaajate arv on varasemaga võrreldes suurenenud Harjumaal ja Ida-Virumaal, kuhu läheb tänavu vastavalt 187 ja 107 kaarti. Tartumaal on rikkujate arv pisut vähenenud, sinna saadab politsei 53 kaarti. Kõige vähem, kolm kaarti läks Hiiumaale.