KUULA | Milline tähendus on Palestiina riigi tunnustamisel? Kas ICC vahistamiskäsk on õigustatud?
Seekordse „Välisnädala“ ajendiks oli sotsiaalteadlaste eelmise nädala lõpus avaldatud pöördumine, milles rõhutati, et Eesti peab toetama püüdlusi, mis võimaldaksid kehtestada Gazas viivitamatult relvarahu. Delfi stuudios on külas üks pöördumise autoreid, Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Birgit Poopuu, kellega vestleme viimase nädala olulistest suundumustest.
Millist tähendust omistada sellele, et Norra, Hispaania ja Iiri vabariik otsustasid Palestiina riiki tunnustada?
Poopuu tõi esile, et Palestiina riigi tunnustamine on sümboolselt oluline samm ja aitab kahe riigi lahenduse poole liikuda. Samas märkis ta, et mitmete Palestiina ekspertide sõnul tuleks praegu tegeleda jõudsalt ka sellega, et vähendada Iisraeli karistamatuse tunnet.
„Praegu on Iisraeli ja Palestiina poole osas täielik asümmeetria. Palestiinlased elavad blokaadi-, okupatsiooni- ja apartheidisüsteemi all, mis tähendab, et me ei saa rääkida kahest võrdsest osapoolest, kes tulevad istuvad rahukõnelusteks maha. Enne on vaja võrdseid õigusi.“
Ent mis on algatuseks üldse see Palestiina riik, mida tunnustati?
Selle riigi piirideks on 1967. aastal kehtestatud piirid, mis loeb Palestiinaks Gaza, Jordani jõe läänekalda ja osa Jeruusalemmast. „Probleem on, et sellest ajast saadik on asundused laienenud. Ja see ongi see problemaatiline koht siin. Iisrael on sellest hetkest rikkunud rahvusvahelist õigust, rajanud okupeeritud aladele asundused ja tõstnud palestiinlased oma kodudest välja.“
Räägime ka sellest, miks taotleb rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) prokurör Hamasi juhi ja Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu vahistamist. Kas see on põhjendatud ning miks?
„Prokurör toob välja, et riikidel on õigus ennast kaitsta, aga ta lisab ka, et see ei ole piirideta. See peab olema kooskõlas rahvusvahelise õiguse ja rahvusvahelise humanitaarõigusega,“ ütles Poopuu. „Seda ta vaatabki: kuidas riik toimetab konflikti kontekstis. Õigus kaitsele ei tõlgendu selleks, et kõik on sõjas lubatud.“