Stoltenberg kommenteeris teateid NATO õhutõrje nõrkusest: meil on kõik vajalik idatiiva kaitsmiseks
(101)NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles intervjuus ukrainakeelsele Raadio Vabadusele (RFE/RL), et NATO riikidel on ohtralt võimalusi alliansi idatiiva tugevdamiseks ja see puudutan ka õhutõrjet.
Stoltenberg reageeris ajalehes Financial Times ilmunud teatele, et NATO-l olevat praegu idatiiva jaoks vaid 5% Venemaa rünnakule vastamiseks vajalikust õhutõrjevõimest.
NATO peasekretär meenutas, et NATO riigid esindavad üheskoos 50% kogu maailma sõjalisest jõust ja alliansi suurim riik USA on maailma kõige tugevam sõjaline jõud.
„Liitlased on otsustanud osta või kasutusele võtta 700 uut viienda põlvkonna hävitajat, mis on õhutõrje mõttes väga võimsad süsteemid,“ ütles Stoltenberg. „Saksamaa ja USA sõlmisid just kokkuleppe Saksamaale uue Patrioti rakette tootva tehase rajamiseks. Viimaste aastate jooksul on SKT-st kaitsele üle 2% kulutavate liitlaste arv kahekordistunud. Mõni aasta tagasi oli neid vaid kümme, veebruaris ilmunud raporti järgi juba 18 ja ma eeldan, et see number kasvab. See näitab, et õhutõrjesse investeeritakse rohkem, mitte vähem.“
Ta kordas seisukohta, et Ukraina peab saama kasutada lääne annetatud relvi oma äranägemise järgi, kuni see vastab rahvusvahelisele õigusele. USA ja Saksamaa lõdvendasid hiljuti Ukrainale kehtinud piiranguid Venemaa territooriumi pommitamisel. „Oleks väga keeruline, kui ukrainlased peaks tunnistama, et Venemaal asuvad suurtükipatareid, raketipatareid või lennuväljad on venelaste jaoks mingil moel ohutus kohas ja ukrainlased ei tohi nende vastu relvi kasutada,“ ütles Stoltenberg. „Tervitan NATO liitlaste otsust piiranguid lõdvendada, mis tegi selgeks, et Ukrainal on loomulikult õigus end kaitsta.“