GALERII | Autovabaduse puiesteel näeb „Emotsioonide kaleidoskoopi“ Tartu ukrainlaste elust
Pühapäeval, 21. juulil esitleti Autovabaduse puiesteel kogukondlikku kunstiteost „Emotsioonide kaleidoskoop“, mille lõid ukrainlased, kellele Tartust on saanud uus elukoht. Teos annab edasi inimeste läbielamisi, kohtumist rahuliku Tartuga ning kõrvuti kulgevaid rahu ja sõja reaalsuseid. Esitlust täiendasid ukraina kunsti ning käsitöö töötoad.
Kuni 28. juulini Tartu südalinnas paiknev „Emotsioonide kaleidoskoop“ koosneb värvilistest punutud võrkudest, mis on paigutatud kuubikujulistele raamidel. Need väljendavad Eestisse jõudnud ukrainlaste elude eri tahkusid.
„Esimese raami võrgud väljendavad Ukraina reaalsust, meie läbielamisi sõjas, mis jäävad meid saatma terveks eluks. Need on keerulised mälestused ja emotsioonid,“ selgitab teose kokku panemist juhendanud ukraina kunstnik Viktoria Berezina.
„Teiseks tulevad meeldivad ja kerged tunded rahulikust Eestist ning kohtumisest ilusa Tartu linnaga,“ jätkab varem Hersonis elanud Berezina. Viimaks tulevad aga võrgud, mis väljendavad kunstniku sõnul ukrainlaste segaseid tundeid, kuna vaimselt elatakse kahes kõrvuti kulgevas, kuid äärmiselt erinevas reaalsuses, siin ja Ukrainas.
Kunstiteost moodustavad võrgud punusid ukrainlased aastatel 2023-2024 MTÜ Ukraina Maja korraldatud grupikohtumistel, kus osavõtjatele pakuti ukraina psühholoog Ruslana Romaneskuli ja teiste asjatundjate poolt turvalist keskkonda vestlemiseks ning erinevaid tehnikaid oma tunnete mõistmiseks, väljendamiseks ja juhtimiseks.
Iga võrku pandud kangariba värv ja paigutus väljendavad emotsioone – rõõmu, kurbust, viha või lootust –, mida tundis sel hetkel seda pununud ukrainlane.
„Emotsioonide kaleidoskoobi“ projektijuhi Yurii Kondratyki sõnul on ukrainlastel sageli raske jagada eestlastega seda, mida nad tõeliselt tunnevad, kuna see ei pruugi siinse igapäevaeluga kokku sobida. „Me mõtleme siin Eestis töö, kooli või koduste toimetuste keskel pidevalt oma Ukraina kolleegidele, sõpradele, pereliikmetele, kelle oleme kas igaveseks kaotanud või kes on pidanud palju kannatama agressori algatatud sõja tõttu,“ selgitab Kondratyk.
Projektijuhi sõnul said ukrainlased „Emotsioonide kaleidoskoobi“ käigus olla avatud ja ausad iseenda ning teiste vastu, jagada oma valu ja otsida tuge teistelt ukrainlastelt. „Mõned osalejad kirjeldasid „Emotsioonide kaleidoskoobi“ kahe nädala tagant toimunud kohtumisi kui võimalust põgeneda igapäevaelust, olla oodatud ja ära kuulatud,“ peegeldab Kondratyk.
Projekt „Emotsioonide kaleidoskoop“ ja selle raames 28. juulini Autovabaduse puiesteel paiknev kogukondlik kunstiteos on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist.