Venezuela valimisametkond teatas kohaliku aja järgi veidi pärast keskööd, et Maduro võitis kolmanda ametiaja 51 protsendiga häältest, vaatamata sellele, et mitmed lävepakuküsitlused olid viidanud opositsiooni võidule, vahendab Reuters.

Valimisametkonna teatel sai González 44% häältest, kuigi ta oli varem juba kuulutanud, et on põhjust tähistada, ja kutsus toetajaid häälte lugemist edasi jälgima.

Hõiskavate poolehoidjate ees presidendipalees esinenud Maduro ütles, et tema tagasivalimine on rahu ja stabiilsuse triumf, ning kordas väidet, et Venezuela valimissüsteem on läbipaistev.

Maduro lubas allkirjastada täna määruse „suure üldrahvaliku dialoogi“ alustamiseks.

Pealinnas Caracases kõlasid ilutulestiku paugud ja valgustatud droonid moodustasid presidendipalee kohale taevasse Maduro eredavärvilise kujutise.

Opositsiooniliider María Corina Machado ütles aga, et González sai 70% häältest ning mitmed sõltumatud lävepakuküsitlused ja häälte kiired ülelugemised näitasid Gonzálezi otsustavat võitu.

„Venezuelal on uus valitud president ja see on Edmundo González. Me võitsime ja kogu maailm teab seda,“ öeldi Machado ja Gonzálezi ühisavalduses.

González ütles, et ei kutsu oma toetajaid tänavatele minema ega vägivallale.

Ka USA valimiste eel küsitlusi läbi viiva Edison Researchi lävepakuküsitluste andmetel pidi González saama 65% häältest ja Maduro vaid 31%.

Kohalik ettevõte Meganalisis ennustas Gonzálezile samuti 65% ja Madurole koguni vaid 14%.

Sotsiaalmeedias viidati ka sellele, et kui valitsuse toetatud telekanali Telesur andmetel kõigile kandidaatidele antud häälte protsendid kokku lugeda, on tulemus 109%.

USA välisminister Antony Blinken ütles, et USA-l on tõsine mure, et teatavaks tehtud tulemus ei peegelda Venezuela rahva antud hääli.

Kui loetud oli 80% häältest, ütles valimisnõukogu (CNE) president Elvis Amoroso televisioonis, et tulemuste avaldamine viibis „agressiooni“ tõttu valimisandmete ülekandesüsteemi vastu. CNE palus peaprokuröril uurida „terroristlikku tegevust“, teatas Amoroso.

CNE peaks olema sõltumatu organ, aga opositsioon väidab, et see tegutseb valitsuse käepikendusena. Opositsiooni esindajal ei lubatud peamist üleriiklikku häälte lugemist pealt vaadata ja mitmetes valimisjaoskondades ei lubatud opositsiooni esindajatel valimisi vaadelda.

Machado kutsus varem sõjaväge valimistulemusi kindlustama, aga sõjavägi on alati toetanud 61-aastast endist bussijuhti Madurot.

Maduro, kelle tagasivalimist 2018. aastal USA pettuseks peab, lubas eelmisel nädalal veresauna, kui ta kaotama peaks.

Maduro valitsemisajal on Venezuela majandus kokku varisenud, umbes kolmandik elanikkonnast on välja rännanud, diplomaatilised suhted on järsult halvenenud ning riik on USA, Euroopa Liidu ja teiste sanktsioonide all. Madurol on väga soojad suhted Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena