28. juuli õhtupoolikul sai politsei teate, et Tartus Paju tänaval on käidud eramajas vargil. Kannatanu selgitas, et kogu maja oli segamini pööratud ning sealt oli varastatud ehteid, käekellasid, sularaha, mitu kotti, võtmekimp, väikest kodutehnikat ja parfüüm. Sündmuskohale reageerisid nii patrullpolitseinikud kui ka kriminalist, kes kogusid majast uurimiseks vajamineva info ning tõendid ja asusid siis kuritegu lahendama.

Tartu politseijaoskonna menetlustalituse grupijuhi Lilian Palu sõnul õnnestus paari päeva jooksul kindlaks teha võimalikud teo toimepanijad ning 31. juulil peeti kuriteos kahtlustatavatena kinni 46- ja 44-aastane mees ning 35-aastane naine. Nad toimetati Tartu Vanglasse.

Lõuna ringkonnaprokuratuur taotles 2. augustil Tartu Maakohtult 44-aastase mehe vahi alla võtmist. Tartu Maakohus rahuldas Lõuna ringkonnaprokuratuuri taotluse ja võttis mehe kaheks kuuks vahi alla. „44-aastasel mehel on kolm kehtivat kriminaalkaristust ning üheksa kehtivat väärtegu. Viimati karistati kahtlustatavat aastate eest. Prokuratuuri hinnangul võib kahtlustatav vabadusse jäädes jätkata kuritegude toimepanemist. Samale seisukohale jõudis ka Tartu Maakohus, kes võttis eelmise nädala lõpus mehe kaheks kuuks vahi alla,“ sõnas Lõuna ringkonnaprokurör Silva Rood ning lisas, et kahtlustuse kohaselt võib ta olla seotud poe- ning rattavargustega, mis on aset leidnud selle aasta maist juulikuuni.

Suvisel ajal on Tartumaal vargused sagenenud. Varastatud on nii lukustamata kui ka lukustatud jalg- ja tõukerattaid, murtud sisse inimeste elukohtadesse ja viidud kaasa raha, leitud väärisesemeid või tööriistu.

„Õiguskaitseasutused pingutavad selle nimel, et tuvastada ja võtta vastutusele varguste toimepanijad. Prokuratuur ja politsei hoiavad silma peal, mis kuritegusid piirkonnas toime pannakse ning kes on need potentsiaalsed kurjategijad, kelle tegevus võib riivata kogukonna turvatunnet. Kui näeme, et tegutsemas on elukutseline varas, kes on süsteemselt, mitmel korral vargil käinud ning kes seeläbi kogukonna turvatunnet mõjutab, keskendume just temale,“ sõnas ringkonnaprokurör Silva Rood.

Politsei grupijuhi sõnul on konkreetne juhtum musternäide sellest, mida saavad inimesed ise ära teha oma vara kaitsmiseks. „Kuigi see pere elas üle suure šoki ning jäi ilma neile väärtuslikest esemetest, oli sündmuskohal avanenud vaatepilt ja kannatanute ütlused nende enda panuse kohta oma vara hoida, märkimisväärsed. Kodust lahkudes lukustati kõik uksed ja ka aiavärav, nad olid end varustanud turvakaameratega ning kindlustanud ka oma vara. Need kõik sammud ongi täpselt see vähim, mida iga inimene oma vara kindlustamiseks tegema peab. Ehkki ükski lukk ei välista lõpuni võimalikku vargust, saime me kannatanute valvekaamera salvestistelt väärtuslikku infot ning ka majast leidsime olulisi detaile, mis meid uurimises edasi aitasid ning kahtlustatavate tabamisele kaasa aitasid,“ tunnustas politseinik peret, kes enda tagala ja vara mitmel viisil kindlustanud olid.

Selle vargusjuhtumi täpsemate asjaolude selgitamine jätkub kohtueelses menetluses. Sarnaseid vargusi on Tartu linnas ja selle lähiümbruses olnud lähikuudel teisigi ning nende kõikide osas on käimas niisamuti menetlused teo toimepanija välja selgitamiseks.