Väliskomisjonide esimehed ütlesid avalduses, et lähtudes sõltumatute valimisvaatlejate tõendusmaterjalist ja avaldustest ei tunnusta nad riikliku valimisnõukogu (CNE) valelikku teadet, et Nicolás Maduro võitis taas valimised. „Mõistame tugevalt hukka Venezuela jätkuvad jõupingutused õõnestada hääletajate tahet ning rakendada Venezuela rahva suhtes repressioone pärast pühapäevaseid valimisi,“ ütlesid väliskomisjonide juhid.

„Kutsume Maduro režiimi viivitamatult võimaldama valimistulemuste läbipaistvat ja sõltumatut kontrollimist. Režiimi sihilikud jõupingutused riigi valimisprotsessi õõnestamiseks – eirates valimiste usaldusväärsuse norme, piirates opositsioonipoliitika esindajate ja ajakirjanduse vabadusi ning taga kiusates ja hirmutades opositsioonikampaaniaga seotud isikuid, nagu on dokumenteerinud Carteri keskuse valimiste vaatlemise missioon – on vastuvõetamatud ja need tuleb hukka mõista,“ ütlesid nad.

Väliskomisjonide juhid rõhutasid, et Venezuela rahva vägivaldne represseerimine ja opositsioonijuhtide Maria Corina Machado ja Edmundo Gonzálezi ning nende meeskondade tagakiusamine tuleb kohe lõpetada, samuti viivitamatult korraldada läbirääkimised Maduro režiimi ja Edmundo Gonzálezi vahel, et tagada võimu rahumeelne ja demokraatlik üleandmine. „Meie riikide valitsused jälgivad tähelepanelikult arenguid Venetsueelas ning on valmis tegema koostööd Maduro vastutusele võtmiseks, kui ta jätkab Venezuela valijate demokraatliku tahte eiramist, et läbi viia järjekordne valimispettus.“

Väliskomisjonide esimehed märkisid avalduses, et demokraatlik opositsioon on avaldanud hinnanguliselt 80% hääletussedelite kokku lugemise tulemused, mis näitavad Edmundo Gonzálezi ülekaalukat valimisvõitu. „Need andmed väljendavad Venezuela rahva tahet – sellist tahteväljendust pole võimalik pettuse või hirmutamisega vaigistada. Riikliku valimisnõukogu dokumentide esitamisest keeldumine ainult süvendab Maduro režiimi õiguspärasust ümbritsevat kriisi. On ülimalt oluline, et austatakse neid tahteväljendusi, mida hääletuskasti vahendusel nii selgelt ja julgelt väljendati, ning et Venetsueelas taastatakse täielikult demokraatia protsesside toimimine,“ lisasid saadikud.

Avaldusega on ühinenud väliskomisjonide juhid Ameerika Ühendriikide, Armeenia, Belgia, Eesti, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Läti, Moldova, Poola, Rumeenia, Saksamaa, Soome, Taani, Tšehhi ja Ukraina parlamendist. Eestist kirjutas avaldusele alla Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena