Hinnanguliselt ligi kolmandik Tallinna linna teenindavatest kiirabibrigaadidest jäi järjekorda ootele. Teised Tallinna haiglad tulid olukorra leevendamiseks appi.

„Kui tekib vajadus kutsuda kiirabi, tuleb arvestada pika ootejärjekorraga,“ sõnas Tallinna kiirabi pressiesindaja, kelle sõnul kiirabid ootavad haigetega juba kuuendat tundi. „Omal käel haiglasse pöördujatel on ooteaeg ilmselt veelgi pikem,“ lisas ta.

Tallinna kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul ei ole kiirabi kursis, miks järjekorrad on tekkinud, ja ta ootab informatsiooni terviseameti kriisiametnikult.

„Olukord on ärev. Uus väljakutse tuleb iga kuue minuti tagant ja brigaadid on üle Tallinna laiali ehk me peaksime jõudma normeeritud kiirusega, aga kui ressurssi on kolmandik vähem, siis kaugematele väljakutsetele ei jõua,“ rääkis kiirabi peaarst.

Adlas lisas, et praegu ei saa täpselt öelda, kui palju suure ohutasemega kutseid on jäänud ootele või teenindamata. Teisipäeval koosnes kõige pikem järjekord haigla ukse ootel 12 kiirabibrigaadist.

Tavapäraselt on Tallinnas kiirabibrigaade väljas 22, kuid peaarsti sõnul oli praegu 33% neist haigla ukse taga järjekorras ootel ehk neid ei saanud kasutada uutes väljakutsetes. „EMO uksed on lukus ja haigla ei võta patsiente vastu,“ sõnas Adlas.

Häirekeskuse pressiesindaja sõnul ei teinud nemad oma tööprotsessides midagi teistmoodi, kui keegi helistas, määrati nagu ikka ohutase ja vastavalt sellele saadeti brigaad välja ja teenindatakse.

„Hetkeseisuga on kiiremad väljakutsed teenindatud ja need ei ole ootel, pigem võib olukord mõjutada madalama prioriteediga väljakutseid,“ ütles häirekeskuse pressiesindaja teisipäeval.

Terviseameti pressiesindaja sõnul oli kl 20.30 seisuga ootel kuus kiirabibrigaadi ja kriisiolukorraks ta seda ei pidanud. „Põhjuseks oli see, et Põhja-Eesti regionaalhaiglasse on päeval toodud mitmed rasked traumapatsiendid, erakorralise meditsiini osakond tegeles nendega ja tekkis järjekord, vahel tuleb aastas ette sellist olukorda, kus kõik satub ühele ajahetkele,“ ütles ta.

Patsiente suunas terviseameti sõnul PERH-i EMO osakond ka teiste haiglate erakorralise meditsiini osakondadesse ning traumaosakonnad korraldasid seda suunamist ise. „Kriisiolukorda ei ole ja kõik kutsed saavad teenindatud,“ ütles Terviseameti pressiesindaja.

Regionaalhaigla: kõik on saanud ja saavad abi

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki sõnul oli teisipäeval tõesti olnud erakordselt suure töökoormusega päev. „Regionaalhaigla EMOsse saabus kaheksa „punase trauma“ ehk rasket ja kiireloomulist patsienti, mis on ebatavaliselt palju, lisaks kiireloomulised kardioloogiliste ja neuroloogiliste terviseriketega patsiendid,“ rääkis Novak.

Nii EMO kui haigla valvemeeskond tegutsesid erakorralise meditsiini keskuse juhataja sõnul võimekuse piiril. „Samas pole olnud ega ole ohtu teenuse toimepidavusele ja kõik kriitilist abi vajavad patsiendid on saanud ja saavad abi,“ lisas Novak.

Teisipäeva ööseks oli doktori sõnul tavaolukord taastunud ja järjekorras rohkem kiirabibrigaade ei olnud.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena