Pärast ligi kaks aastat tagasi toimunud rünnakut on üle maailma spekuleeritud, kes võis olla gaasitorude plahvatuste taga. Süüdistatud on USA Luure Keskagentuuri (CIA), venelasi ja Ukraina eriüksuslasi purjejahiga, nagu eelmise aasta märtsis teatasid Die Zeit, ARD, SWR ja ajakiri Kontraste. Die Zeiti teatel saab selle müsteeriumi nüüd vähemalt osaliselt lahendada, sest uurijad on veendunud, et sukeldujad tulid Ukrainast. Peamist kahtlusalust ei ole aga seni kinni peetud ja ta võib olla põgenenud.

Sukeldujad tulid Ukrainast

Die Zeit kirjutab, et Saksamaa liiduvalitsus saatis juunis Poolale vahistamismääruse. Selles kirjeldasid sakslased seda, mida on Vladimir S.-i kohta leitud. Mees tuvastati fotode ja tunnistajate ütluste põhjal. Saksamaa teatel istus Vladimir S. valges Citroënis, mis tabati 2022. aasta 8. septembril Rügeni saarel kihutamas ja pidi ilmselt jahi meeskonna peale võtma. Kiiruskaamera fotole jäi teadete kohaselt mees, kes võib olla S. Kahtlustust kinnitasid tunnistajate ütlused, kes kirjeldasid, kuidas eratransporditeenuse pakkuja vedas grupi ukrainlasi läbi Poola Saksamaale. S. on teadete kohaselt fotol ühe reisijana tuvastatud. Tõendid olid piisavad vahistamismääruse väljaandmiseks.

Die Zeit kirjutab, et Poola värskelt ametisse astunud valitsusel oli nädalaid raskusi otsuse tegemisega, sest Poolas ei vaadatud Nord Streami gaasitorude ehitamisele hea pilguga ja nende õhkulaskjat peeti tõenäoliselt kangelaseks. Saksamaa valitsus ei olnud kuni lõpuni kindel, kuidas poolakad käituvad. S. ütles telefonis, et kuuleb endavastasest kahtlustusest esimest korda ja eitas oma osalust.

2022. aasta septembri alguses sõitis Rostocki Hohe Düne sadamast välja purjejaht Bavaria Cruiser 50 nimega Andromeda. Juurdluse andmetel oli inimene, kes pidi gaasitorud purustama, selle pardal. Kokku oli pardal kuus inimest, viis meest ja üks naine. Kahtlustatakse, et nende hulgas oli ka Vladimir S. Pärast peatusi Saksamaa Rügeni, Taani Bornholmi ja Christiansø saarel ning Rootsis Sandhamnis ja Poola Kołobrzegis naasis jaht Rostocki. Mingil hetkel selle reisi käigus sukelduti juurdluse andmetel sellelt jahilt Läänemere põhja ja asetati 80 meetri sügavuse gaasitorude külge lõhkeaine. Andromeda pardal leidsid uurijad hiljem lõhkeaine HMX jälgi.

Mitmeid jälgi

2022. aasta 26. septembril pommid plahvatasid ja purustasid neljast torujuhtmest kolm. Pärast seda on asja uuritud mitmes riigis. Kui Taanis ja Rootsis uurimine selle aasta alguses ilma eriliste tulemusteta lõpetati, siis Saksamaal jätkati.

Torujuhtmete tähtsus muutis juurdluse ülimalt poliitiliseks. Mis juhtub, kui selle taga olid tõesti ukrainlased? Kas relvaabi lõpetatakse? Mida teha riigiga, mis hävitas Saksamaa jaoks vajaliku infrastruktuuri?

Juurdluse käigus said uurijad tõendeid, näiteks DNA jäljed Andromeda pardal, kiiruskaamera foto Rügenilt, millel on Ukraina auto, eratranspordifirma andmed, teiste purjetajate kirjeldused Andromedal olnute kohta, ilmselt valenimed, mille Poola piirivalvurid jahti inspekteerides kirja panid, ning lõpuks mobiiltelefonide sisselogimisandmed Läänemere rannikult 2022. aasta septembrist.

Mingil hetkel hakkasid uurijad huvi tundma Ukraina professionaalsete sukeldujate vastu. Satuti Kiievi sukeldumiskoolile Scuba Family ja kolmele ukrainlasele: Jevhen U.-le, tema naisele Svitlanale ja sõbrale Vladimir S.-ile, kes nüüd elab Poolas Pruszkówis. Neid nimesid kinnitas ka luurevihje.

40-aastane Svitlana U. on väike tumedapäine naine. Oma sotsiaalmeediapostituste järgi on ta Ukraina patrioot. Pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse korraldas ta Facebookis abistamisaktsioone Ukraina relvajõududele, kogus raha öövaatlusseadmete jaoks. Tunnistajate kirjeldused langevad Svitlana U.-ga kokku.

Jevhen U. On varastes 40. eluaastates poisilik mees heleda naha ja hõrenevate juustega. Sukeldumiskooli veebilehel kirjutab ta, et sukeldus Krimmi rannikul juba lapsena. Tal on süvasukelduja väljaõpe. Internetis on ta avaldanud videoid sukeldumisest väidetavalt kuni 70 meetri sügavustesse koobastesse.

Tõenditest Jevheni ja Svitlana vastu aga ei piisaks vahistamismääruse väljaandmiseks. Jevhen kirjalikule küsimusele, kas ta on rünnakuga kuidagi seotud, ei vastanud. Svitlana ütles telefoni teel, et oli 2022. aasta septembris puhkusel Bulgaarias. Veel ütles ta, et ei tea Nord Streamist midagi ega tunne Vladimir S.-i.

Reisid Assooridele ja Madeirale

Ometi on nad koos 2016. aasta fotodel sukeldumisreisilt Zaporižžjasse. Vladimir S.-il on 2019. aastast sukeldumisvarustuse hooldustehniku väljaõpe. Vladimir S. töötab Pruszkówis ettevõttes, mis paigaldab kütteseadmeid ja konditsioneere. Sotsiaalmeedia jälgede järgi on ta 44-aastane ja pärit Kiievist. Ta on teeninud Ukraina armees.

Sotsiaalmeediaprofiilide järgi elas eriti abielupaar väga muretut elu. Svitlana korraldas reise Assooridele ja Madeirale ning reklaamis neid Instagramis. Mõni kuu tagasi andis ta Google’is hinde surfikoolile Tenerifel.

Andromeda omanikule esitati kaks valepassi, üks Bulgaaria ja teine Rumeenia oma. Rumeenia passis oli Ukraina sõduri Valeri K. foto. Viimane ütles, et tal ei ole selle asjaga mingit pistmist. Tema identiteet võidi varastada.

Andromeda reserveeriti juurdluse järgi Google’i konto kaudu Ukrainast. Maksti Varssavi reisibüroo kaudu, mis kuulub hämara taustaga Kiievi ärimehele. Saksa uurijad ei ole temaga ühendust saanud.

Koostöö Ukraina võimudega ei ole seni sujunud. Sealt küsitakse alati, kui palju informatsiooni on sakslased valmis jagama.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena