Paganlikul Pärimusööl põimuvad pärimus, müstika, muusika ja tants
24. augustil toimub Võru Kubija laululaval Paganlik PärimusÖÖ, mis mängib suvele unustamatu lõppakordi.
Jalutuskontsert – loodus ja laul üheskoos
Õhtu algab ainulaadse jalutuskontserdiga, kus segakoor Hilaro kutsub külastajad kaasa rännakule läbi kauni männimetsa. Jalutades koos kooriga saab kogeda, kuidas metsamaastik ja koorilaul põimuvad ühtseks harmooniaks, luues maagilise atmosfääri, mis paitab meeli ja südant.
Teatri- ja tantsulavastus „Õnnemärgi all sündinud“
Pärast jalutuskontserti toimub teatri- ja tantsulavastus „Õnnemärgi all sündinud“. Lavastaja Jaanika Juhanson toob lavale Võrumaa kirjaniku Juhan Jaigi lühilugudel põhineva müstilise maailma, kus kohtub rehepapi, vanapagana, põrguliste ja teiste muistsete tegelastega. Karakterid, keda kehastavad armastatud näitlejad Anu Taul, Kristjan Lüüs ja teised, tuuakse vaatajateni läbi huumoriprisma, tagades nauditava kogemuse nii suurtele kui väikestele. „Lavastust hoiab koos ühe perekonna lugu,“ lisas lavastaja Jaanika Juhanson. Perepoeg leiab metsast kaarnakivi, millega saab Juhan Jaigi jutustuse kohaselt endale võluda nii raha kui ka kõike muud. Lavastuse jooksul tuleb perekonnal ja külarahval silmitsi seista mitmesuguste juhtumiste ja seiklustega, mis on seotud nende ümber toimetama asunud veidrate põrgutegelastega. Näitemängu vahepeal rulluvad lahti võimsad tantsuesitused, mille käigus tuuakse appi pärimustest tuntud õnnemärkide mustrid.
Pärimusöö kunstiline juht ja idee autor Maire Udras nendib, et idee korraldada eesti muistseid sümboleid ja pärimust tutvustav tantsupidu sündis tal ligi seitse aastat tagasi. „Selleaastases lavastuses toome lavastuse vahel tantsuseadetes välja just neid õnnemärke, mis on kootud meie rahvariidevöödesse. Ristid, ruudud, rombid, ringid ja kaheksakannad - kõigil neil on oma tähendus ja väärtus, mis kandjat kaitseb ja aitab raskel ajal hakkama saada.“
Kirmaskid – viis piirkonda, viis eriilmelist külapidu
Lavastuse järel ei lõppe pidu veel sugugi. Metsaaluses ootavad külastajat viis erinevat kirmaskit, kus saab õppida uusi tantse ja ise kaasa lüüa erinevate piirkondade pidustustest. Võrukeelne kirmas või kirmask tuleb saksa sõnast Kirchmesse, mis tähendab kirikulaata. See tähendab endisaegset suvel Kagu-Eestis peetud traditsioonilist küla- või piirkonnapidu.
Tuleteater ja SüdaÖÖpidu – pidu hiliste öötundideni
Kui päike loojub ja hämarus langeb, võtvad lava üle Läti tulemeistrid Fire Show Studiost, kes esitavad lummava tuleteatri etenduse, mis paneb õhu särisema ja südamed põksuma. Ja ka see pole kõik: Öö jätkub südaÖÖpeoga, kus Nedsaja Külabänd hoiab tempot üleval ja kutsub kõiki tantsupõrandale!
Ligipääsetavus ja kogukonna kaasamine – kõik on oodatud osalema ja kaasa lööma
Paganlik PärimusÖÖ seab esikohale kõigi külastajate heaolu. Esmakordselt Võrumaa teatriajaloos pakub lavastus Eesti viipekeelset tõlget, tagades, et ka kuulmispuudega inimesed saavad etendusest täiel rinnal osa. Lisaks toimub pool tundi enne etenduse algust kostüümide kompimistutvustus pimedatele ja vaegnägijatele. Kubija laululaval on asfalteeritud kergliiklustee, mis võimaldab ligipääsu ka ratastooli ja lapsevankriga külastajatele. „Lisaks ligipääsetavuse tagamisele on meie jaoks väga oluline ka kogukonna kaasamine ning jätkusuutlikkus läbi taaskasutuse,“ jagas mõtteid peagi toimuvast sündmusest Paganliku PärimusÖÖ projektijuht Kristi Vals. Projekt on välja kuulutanud otsingu harrastusnäitlejate leidmiseks ja meeskonnaga oodatakse liituma vabatahtlikke, kes soovivad saada suursündmuse korraldamise kogemust. Projektijuht räägib, et palju elevust tekitas üleskutse anda uus elu tumedatele kinnastele, nokamütsidele, kootud mütsidele ning vanadele mootorrattakiivritele, et neid kasutada lavakostüümide ja rekvisiitidena.