Otsused ei ole veel jõustunud ning vaktsiinist loobunud kaitseväelastel on võimalus kohtuotsus vaidlustada kuni 27. septembrini ehk 30 päeva kohtuotsusest.

Ringkonnakohus vaatas teisipäeval läbi Tartu halduskohtu 18. aprillil tehtud otsuse, kus kohus oli tunnistanud ebaseaduslikuks kaitseväe kindral Martin Heremi poolt kinnitatud 4. oktoobri 2021. aasta käskkirja „Kaitseväe töökeskkonna ohutegurite riskianalüüs. Bioloogiline ohutegur. Covid-19“, mis kohustas kõiki kaitseväelasi tol ajal vaktsineerima end koroonaviiruse vastu. Need, kes vaktsineerimistõendit ei esitanud, vabastati teenistusest ja arvati reservi.

Halduskohus otsustas toona, et kaitsevägi peab maksma kaebajale hüvitist 19 kuu palga ulatuses. Kaitsevägi esitas aga omakorda apellatsioonkaebuse, taotledes halduskohtu otsuse tühistamist, mille ringkonnakohus ka rahuldas ja tühistas halduskohtu otsuse.

Ringkonnakohus: kaitseväe käskkiri pole õigusvastane

Uue otsusega selgitas ringkonnakohus, et kaitseväe käskkiri, millega kaebaja arvati reservi, ei ole õigusvastane, ning jättis kaitseväelaste hüvitisenõude rahuldamata.

Veel vaatas ringkonnakohus läbi halduskohtu eelmise aasta 5. oktoobri otsuse, kus kohus oli tunnistanud õigusvastaseks kaitseväe viis erinevat käskkirja, millega viis vaktsineerimata tegevväelast arvati reservi. Kohus otsustas, et kaitseväelaste vabastamine ametist oli õigusvastane ning määras neile hüvitised vastavalt 12 kuni 22 kuu palga ulatuses.

Kaitsevägi esitas taaskord selle peale apellatsioonikaebuse, taotledes halduskohtu otsuse tühistamist. Tartu ringkonnakohus rahuldas apellatsioonkaebuse ning tühistas halduskohtu otsuse ja otsustas, et kaebajate reservi arvamine ei olnud õigusvastane ning nende hüvitisenõuded tuleb jätta rahuldamata.

Mõlemad ringkonnakohtu otsused on praegu jõustumata. Kaebajatel on õigus esitada kassatsioonkaebus riigikohtule 30 päeva jooksul otsuse avalikult teatavakstegemisest, mis tähendab, et viimane võimalus kassatsiooni esitamiseks on 26. september.