Poola välisminister: meil on kohustus Ukrainas meie suunas lendavad Vene raketid alla tulistada, kuigi NATO on selle vastu
Poola ja teised Ukrainaga piirnevad riigid on kohustatud Vene raketid alla tulistama enne, kui need sisenevad nende õhuruumi hoolimata NATO vastuseisust, ütles Poola välisminister Radosław Sikorski ajalehele Financial Times antud intervjuus.
Sikorski sõnul on Varssavil kohustus tagada oma kodanike julgeolek hoolimata hirmust, et rakettide tõkestamine Ukraina territooriumi kohal võib NATO sõtta tõmmata.
„NATO liikmesus ei trumpa üle iga riigi vastutust oma õhuruumi kaitsmise ees – see on meie põhiseaduslik kohus,“ ütles Sikorski. „Mina isiklikult olen seisukohal, et kui vaenulikud raketid on meie õhuruumi sisenemise kursil, on see [nende allatulistamine] legitiimne enesekaitse, sest kui need meie õhuruumi sisenevad, on oht, et nende tükid kedagi vigastavad, märkimisväärne.“
Poola sõlmis suve alguses Ukrainaga julgeolekukokkuleppe, mille alusel riigid lubasid uurida Poola suunas lendavate rakettide ja droonide Ukraina õhuruumis allatulistamise võimalust pärast asjasse puutuvate riikide ja organisatsioonide kokkulepitud vajalikke protseduure.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg tõrjus aga selle ettepaneku, öeldes, et sellega riskitaks alliansi konflikti osaliseks muutumisega.
Sikorski kinnitas Poola õigust tõkestamisele, kui arvatav Vene droon Poolasse 26. augustil sisenes. Poola võimud on seda drooni otsinud, aga see võis kukkuda Ukraina poolele.
Vene droonid on eksinud ka Rumeeniasse.
Sikorski ütles, et Poola ohvrite tekkimise oht suureneb selle võrra, mida lähemal on rakett oma sihtmärgile selle allatulistamise ajal, mistõttu on eelistatav tulistada see alla suuremal kõrgusel Ukrainas.
„Ukrainlased on meile öelnud: laske käia,“ lisas Sikorski.
Mõne lääne ametniku sõnul hägustaks see punaseid jooni lääne sõtta sekkumise asjus ja võiks esile kutsuda Venemaa vastuse. Kiiev soovib, et lääneliitlased oleksid sõjas rohkem sees, sealhulgas tulistades Lääne-Ukraina õhusihtmärke alla NATO territooriumilt.
„Me peame tegema Ukraina aitamiseks, nagu ka eskalatsiooni vältimiseks, mida suudame. Ja selles on NATO liin on olnud järjepidev päris sõja algusest peale,“ ütles NATO peasekretäri asetäitja Mircea Geoană. „Loomulikult austame me iga liitlase suveräänset õigust kaitsta oma rahva julgeolekut. Aga NATO sees me alati konsulteerime, enne kui sekkume millessegi, millel võib olla tagajärgi meie kõigi jaoks, ja Poola on alliansiga konsulteerides alati laitmatu olnud.“