Kas sulle tundub, et vajad oma töös uusi oskusi? Siis registreeru kohe riigi pakutud tasuta koolitusele!
Kas sul on tekkinud soov midagi juurde õppida või end juba tuttavas valdkonnas täiendada? Nüüd on selleks õige aeg, sest haridus- ja teadusministeeriumis on valminud uus täienduskoolituse riiklik tellimus. Koolitused on osalejatele tasuta – lihtsalt õpi ja liigu elus edasi. Vaata lähemalt, miks valida täienduskoolitus ja mida need koolitused endast kujutavad!
Riigipoolsed tasuta koolitused. Kas sinule?
Koolitused on mõeldud töötavatele täiskasvanutele, kelle oskused vajavad arendamist, kuid erinevatel põhjustel ei ole inimene selleni varem jõudnud. Kui oled mõnest valdkonnast huvitatud, kuid erialase hariduseta, keskhariduseta või aegunud oskustega täiskasvanu, on tasuta koolitused mõeldud eelkõige sulle.
Täienduskoolitusele minek on oluline samm, eriti kui eesmärk on karjäärivõimaluste parandamine või uute oskuste omandamine. Töö kaotanud inimene võib julgelt võtta ühendust ka töötukassaga, kus karjäärinõustaja saab teda suunata. Võimalik on ka huvipakkuvat koolitust koordineeriva kooliga otse ühendust võtta – saab täpsustada, milline koolitus just sellele inimesele sobiks.
Kindlasti tuleks tutvuda ka koolituse õppekavaga, et täpsemalt teada saada, mida koolitus hõlmab. Õppekava sisaldab teavet koolituse sisu, mahu, hindamise, sihtrühma või alustamise tingimuste kohta, saab ettekujutuse, kas koolitus on praktilise suunaga. Võimalik, et inimesel polegi piisavalt aega, et koolitustel kohal käia ja sellesse panustada. Siis võib valida mõne muu koolituse, mis ajakavaga paremini sobib.
Näiteks kui Ida-Virumaa endine kaevur otsib endale uut tööd, siis tasuks kindlasti pöörduda töötukassa karjäärinõustajate poole, kes aitavad valikuid teha, arvestades nii inimese varasemat tausta ja haridust kui ka tema soove ning võimalusi piirkonna tööturu olukorrast lähtuvalt.
VÕTI koolitus
VÕTI koolituste seast võiks valida sellise, mis kõige otsesemalt haakub inimese tööoskuste arendamise vajadusega. Valik on äärmiselt mitmekesine, koolitusi rahastatakse mitmekümnes valdkonnas. Uuri kindlasti, kas ka sind huvitav valdkond on esindatud. Koolituste hulgas on ka selliseid, mis võimaldavad uude valdkonda siseneda. Kindlasti on kasulik ka erialaste IKT-oskuste (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia) arendamine ning ka selles osas on koolituste valik mitmekesine.
Roheoskused
Roheoskused on vaieldamatult tulevikuoskused ja nende oskustega inimesed on tööturul konkurentsivõimelisemad. Rohepööre loob uusi töökohti ja selle tõttu kujundatakse ümber olemasolevaid, seda nii rohepöördega otseselt seotud valdkondades, nagu näiteks taastuvenergia, ringmajandus ja ökoinnovatsioon, kui ka laiemalt kõigis teistes. Võib öelda, et rohepöördest ei jää puutumata me keegi ja mida varem kursis olla nii üldiste põhimõtete kui ka uute valdkondlike suundumustega, seda parem. Ühiskonna tasandil aitavad roheoskused arendada uusi äriideid ja innovatsioone, mis keskenduvad keskkonnasäästlikkusele, jalajälje vähendamisele jne. Roheoskuste õppimine on seega oluline samm vastutustundlikuma ja säästvama tuleviku poole.
Koolitusi toimub üle Eesti
Koolitusi toimub igas maakonnas Hiiumaalt Võrumaani, Harjumaalt Valgamaani. Haridusportaalis saab õppija koolitust otsides sorteerida koolitusi ka asukoha järgi. On ka koolitusi, mis toimuvad veebipõhiselt ehk on kättesaadavad ka kodus arvuti taga olles.
Tulevikuperspektiive vaadates on erialaga seotud digioskused kindlasti kasulikud. Mitmed IKT-oskuste arendamise koolitusi (aga ka mõningaid erialaoskuste koolitusi) on võimalik läbida veebipõhiselt iseseisva õppena. Rohkem on aga n-ö tavapärast veebipõhist õpet, kus õppetöö on veebikeskkonnas kontaktõppe/hübriidõppena. Haridusportaalis on võimalik otsingus vastavad koolitused lihtsalt välja sorteerida.
Vabu kohti veel on
Vabu koolituskohti on veel enamikus õppekavarühmades, millistes koolitustes täpselt, selle kohta saab kõige täpsema info õppeasutuse veebilehelt.
Miks valida täienduskoolitus?
Täienduskoolitus on kasulik nii tööalaseks arenguks kui ka isiklikuks eneseteostuseks, pakkudes võimalusi õppida, kohaneda ja areneda.
Täienduskoolitused võimaldavad täiskasvanutel omandada tööturul konkureerimiseks uusi oskusi ja teadmisi. See on kasuks nii olemasoleva töökoha säilitamisel kui ka ametiredelil tõusmisel või hoopis uuele karjäärialale suundumisel.
Täienduskoolitus toetab ka elukestvat õpet, lisaks saab ennast koolitades vaimu erksana hoida ja enesekindlust suurendada.
Kiiresti muutuvas maailmas on uute tehnoloogiate ja töömeetoditega kursis olemine hädavajalik. Täienduskoolitus aitab täiskasvanutel oma oskusi säilitada ja parandada ning see võimaldab uute nõudmistega kiiremini ja efektiivsemalt kohaneda.
Täienduskoolitustel osaledes saab suhelda ja kogemusi jagada teiste sarnaste huvide ning eesmärkidega inimestega, mis viib tihti uute koostöövõimaluste ja professionaalsete suhete loomiseni.
Uute oskuste omandamine võib anda hea võimaluse sissetuleku suurendamiseks ja laiemalt vaadates avaldab inimeste oskuste täienemine positiivset mõju ka majandusele.
Koolituste elluviimist toetab Euroopa Sotsiaalfond
Täienduskoolituse riikliku tellimuse kogumaksumus 2024. aastal on 8,62 miljonit eurot, millest 5,47 miljonit eurot tuleb Euroopa Sotsiaalfondi meetmest „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine“ (lühendatult VÕTI). Taaste- ja vastupidavusrahastu investeeringust „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“ (lühendatult rohemeede) tuleb 1,59 miljonit eurot ning õiglase ülemineku fondi meetmest „Ida-Viru täiendkoolituse mahu suurendamine ning uute tasemeõppe õppekavade arendamine ja käivitamine kutse- ja kõrghariduses“ (lühendatult ÕÜF) 1,56 miljonit eurot.