Kas unistuse töökoht nõuab kalleid digioskuseid? Kasuta võimalust, et need omandada hoopis TASUTA!
Digitaalse maailmaga puutub igaüks moel või teisel igapäevaselt kokku. Olgu põhjuseks töö, eraeluline suhtlus või isiklik areng, tänapäeval toimub suur osa tegevustest veebis ning seal tõhusamaks ja mugavamaks toimetamiseks on vaja mitmekülgseid digioskusi. Selliste oskuste omandamiseks ei ole aga tingimata vaja õppida aastaid kõrgkoolis või maksta sadu eurosid, vaid igaüks saab endale meelepärased oskused omandada nüüd ka tasuta kursustel.
Haridus- ja teadusministeeriumi riikliku täienduskoolituse tellimuse raames pakutavate tasuta koolituste hulgast leiab õppimisvõimalusi ligi 30 erinevast õppevaldkonnast. Seejuures digioskuste arendamise koolitused tulevad kasuks enamikul ametikohtadel ja enamikus valdkondades, kus inimene töötab või kuhu tööd otsib.
Kontoritarkvara a ja o selgeks
Septembri alguses avaldatud statistikaameti koolituse uuringu tulemustest selgub, et üha rohkem peavad Eesti ettevõtted töötajate juures oluliseks üldisi IT-oskusi. Eriti tähtsaks on see informatsiooni- ja side-, finants- ning kindlustustegevuse valdkonnas, kus üle 25% ettevõtetest mainib üldiste IT-oskuste vajalikkust töötajate puhul.
Samuti on see näitaja üle 20% tööstuses ning hulgi- ja jaekaubanduses, transpordi ning majutus- ja toitlustustegevuses. Mõjukas on fakt, et kõigil tegevusaladel peavad ettevõtted üldisi IT-oskusi olulisemaks näiteks võõrkeeleoskusest, neljal tegevusalal viiest olulisemaks ka juhtimisoskustest.
Selle taustal on selgemast selgem, et töötades mistahes ettevõttes näiteks sekretäri, haldusjuhi või müügispetsialistina, ei saa üle ega ümber baastasemel kontoritarkvara kasutamise oskusest. Tekstitöötlus, e-kirjade saatmine, organisatsioonisiseste digiplatvormide kasutamine ja e-teenused, nagu digiallkirjastamine, kuuluvad neil ametikohtadel igapäevaste tegevuste juurde.
Kui tunned, et mõni oskus on ajapikku ununenud, tahad muuta oma igapäevatööd lihtsamaks või soovid luua endale vajaliku baasi uuele töökohale kandideerimiseks, saad oma teadmisi täiendada näiteks koolitusel „Digitaalsed tööriistad“.
Kui kasutad oma töös igapäevaselt arvutit, siis ilmselt oled olenemata ametikohast ühel hetkel pidanud toimetama ka mõnes tabelitöötlusprogrammis, olgu selleks siis Microsoft Excel või Google Sheets. Kuigi muu kontoritarkvara kasutamisel võid olla endas kindel, siis andmete haldamine, õigete arvutusvalemite kasutamine ning tagatipuks visuaalselt kenade tabelite ja graafikute koostamine kujuneb sageli raskemaks, kui võiksime eeldada.
Selleks, et järgmine kord saaksid südamerahus Exceli lahti võtta ja tunda end seal professionaalina, võid läbida näiteks koolituse „Andmeanalüüsi töövõtted MS Exceliga“ või „MS Excel – alustajast asjatundjaks“.
Loo oma ärile veebileht ja e-pood
Vähemalt sama olulised on digioskused ka siis, kui sul on omaenda äri ja tegeled aktiivselt mõne toote või teenuse pakkumisega. Asjaolu, et suur osa maailmast on kolinud internetti, tähendab, et ka ostlemine, erinevate teenuste eest tasumine ja nende toimumisaja kokku leppimine on kolinud veebi. Seega, kui sinu ettevõttel pole veel veebilehte, e-poodi või veebibroneeringu võimalust, tasub esmajärgus just nende loomise peale mõelda, kui tahad oma äri laiendada ja klientuuri kasvatada.
Vahet ei ole, kas müüd käsitööd või mahetoitu, pakud autohooldust või pead ilusalongi – oma ettevõtte internetti kolimisel võid olla üsna kindel, et sinu pakutav jõuab varasemast rohkemate inimesteni. Oskuse, kuidas luua toimiv veebileht, saad näiteks koolituse „Väikeettevõtte veebilehe loomine vabavaralise sisuhaldussüsteemi WordPress abil“ läbimisel. Erinevates linnades ja ka veebiõppes leiab mitmeid tasuta õppimisvõimalusi koolitustel, kuidas oma veebilehe juurde luua ka e-pood.
Eelise saavutad tööturul pildi- ja videomeistrina
Enda või kellegi teise äri laiendamisel on järgmiseks võtmetegevuseks digiturundus. See turundusliik hõlmab endas väga paljusid nüansse ja platvorme, mistõttu eeldab digiturunduse edukas ning kuluoptimaalne elluviimine mitmekülgseid teadmisi. Kuna tegemist on hetkel tormilisel kiirusel laieneva valdkonnaga, leiab selle kohta internetist arvukalt koolitusi, millest enamik on aga tasulised ja mille hind üsna krõbe.
Hea alternatiivina saad sukelduda tasuta koolituste loetellu, tutvuda digiturunduse ja üldiste turunduskoolitustega ning nende hulgast enda jaoks sobilikule registreeruda või kandideerida. Üheks võimalikuks valikuks on näiteks Tallinna Tööstushariduskeskuse pakutav „Toodete turundus ja müük läbi E-kanalite“, kus tutvud muu hulgas mõistetega nagu Google Adwords ja SEO, aga õpid koostama ka veenvat müügiteksti.
Tasuta koolitustel saad omandada ka kujundamise baasoskused, õppides kasutama selliseid tuntud programme nagu Canvat või Adobe erinevaid rakendusi. Samuti leiad videotöötluskoolitusi, et oskaksid vajaliku tarkvara abil luua ja monteerida lihtsamaid klippe.
Mõlemad, nii pildi- kui ka videotöötlemisoskus on tänapäeva tööturul üha rohkem nõutud oskused, mille valdamine annab suure eelise erinevatele turunduse, disaini ja müügiga seotud ametikohtadele kandideerimisel.
Digioskusi tasub arendada ka vanemas eas
Inimeste tööelu pikenemine ja kiirelt muutuv digimaailm tähendavad seda, et üha tähtsamaks saavad erialase karjääri jooksul paindlikud täiendus- ja ümberõppevõimalused. Vanemaealiste inimeste tööoskuste kohta selgus rahvusvahelisest täiskasvanute oskuste uuringust „PIAAC“, et kuigi Eesti vanemaealised on silmapaistvalt heade tulemustega nii funktsionaalses lugemisoskuses kui ka matemaatilises kirjaoskuses, siis tehnoloogiarikkas keskkonnas on nende probleemilahenduse tase nõrk.
Just probleemilahendusoskus on aga üks olulistest oskustest, mida ettevõtted tänapäeva tööturul oma töötajatelt soovivad: eelnevalt mainitud statistikaameti uuringu tulemustes asetus probleemilahendusoskus ettevõtete seas kõrgele neljandale kohale. Seetõttu on oluline oma digipädevusi ka vanemas eas arendada, et tööspetsiifilisi probleeme tehnoloogiliste oskuste abil lahendada.
Praktilisi oskusi selles vallas pakuvad mitmed tasuta kursused, kusjuures kursuste hulgas leidub nii konkreetse sektori ja ametikohtade põhiseid (nt tööstus ja teenindus) koolitusi kui ka spetsiaalselt vanemaealistele mõeldud kursuseid.
IT-oskused mõjutavad vaimset tervist
Lisaks tööle on IT-oskuste arendamine oluline ka teistel põhjustel, näiteks isikliku heaolu vaates. Eesti inimarengu 2023. aasta aruandes tuuakse välja Mascheroni jt teadustöö, kus käsitleti enesetõhususe mõistet ja leiti, et Euroopa ning Eesti noorte seas on enesetõhusus tugevalt seotud digipädevusega.
Enesetõhusus tähistab inimese veendumust tulla toime eesmärkide, ülesannete, uute olukordade ja probleemidega. Digiajastul soodustab ühe tegurina just digipädevuse tõus enesetõhususe suurenemist, mis omakorda soodustab vaimset heaolu.
Samuti tuuakse inimarengu aruandes välja, et ennast digipädevamaks pidavad teismelised kalduvad olema oma eluga pisut rohkem rahul kui need, kes end sedavõrd digipädevaks ei pea.
IT-oskused ei mõjuta aga ainult noorte inimeste vaimset tervist. Inimarengu aruandes viidatakse rahvusvahelisele longituuduuringule „SHARE“, mille tulemustes ilmneb seos internetikasutuse kui IT-oskusel põhineva tegevuse ja üksildustunde tekkimise vahel. Nimelt jääb kesk- ja vanemaealistel internetikasutajatel üksildus alla keskmise taseme, mittekasutajatel on üksildustunne aga keskmisest suurem.
Üldisema arvutioskuse tasemega on seotud ka depressiivsuse esinemine. Uuringust „SHARE“ selgub, et mida parem on arvutioskus, seda väiksem on depressiivsuse sümptomite keskmine arv nii meestel kui ka naistel, nii Eestis kui ka mujal riikides.
Koolituste elluviimist toetab Euroopa Sotsiaalfond.