Heategevusorganisatsiooni Open Armsi hallataval laeval viibis 147 migranti, kes võeti pardale Liibüa rannikult. Laeva hoiti merel peaaegu kolm nädalat, enne kui sellel lubati Lampedusa saarele kohtumääruse alusel silduda.

Toona siseministri ametit pidanud Salvini eitas süüdistusi inimröövis ja kohustuste rikkumises. Ta ütles laupäeval, et soovib takistada Itaalia muutumist „kogu Euroopa põgenikelaagriks“ ja kuulutas end „süüdi Itaalia ja itaallaste kaitsmises“.

Lampedusa saar on viimastel aastatel olnud tuhandete Euroopasse siseneda püüdvate migrantide sildumispaigaks. Salvini kehtestas siseministrina „suletud sadamate“ poliitika, mille kohaselt ei lubanud Itaalia silduda heategevuslaevadel, mis päästsid hättasattunud sisserändajaid Vahemerel. Minister süüdistas korduvalt humanitaarorganisatsioone selles, et nad tegelikult julgustavad inimsmugeldamist.

Meeskonnaliikmed on kohtuprotsessi käigus tunnistanud, et sisserändajate heaolu ja sanitaartingimused laeva pardal halvenesid avamerel oldud aja jooksul, muuhulgas oli selle tulemuseks sügeliste puhang. Jaanuaris tunnistas Salvini, et tema arusaama kohaselt ei olnud olukord laeval ohtlik.

Peaminister Giorgia Meloni ja mitmed teised ministrid kaitsesid Salvini otsust. „On uskumatu, et Itaalia minister riskib kuue aasta pikkuse vangistusega selle eest, et ta teeb oma tööd riigi piiride kaitsmisel, nagu nõuab tema kodanikelt saadud mandaat,“ kirjutas Meloni sotsiaalmeediaplatvormil X.

Kohtuotsus 2021. aasta oktoobris alanud protsessis võib tulla järgmisel kuul. Kui Salvini süüdi mõistetakse, võidakse tal takistada asepeaministri ameti täitmist.