Viljaka partnerluse tulemusel kaunistavad ülikoolilinna neli omanäolist varjualust. Vaid paaritunnise jalutuskäiguga on võimalik külastada kõiki tudengite ehitisi, võtta aeg maha ja mõelda häid mõtteid sügiseses Euroopa kultuuripealinnas.

„Nurk“

Autor: Villem Johannes Kai Laimre

Esimene varjualune „Nurk“ kaunistab Küüni ja Uueturu tänavate ristumist aastast 2021. Varjualune „Nurk“ on mõeldud avalikuks kasutuseks ning sellel ronides saab leida endale mõtte- ja olemisruumi ning tuletada meelde, mis tunne oli seigelda lapsepõlves maakodu tagaaias. Objekt pakub inimestele avastushetki ja tekitab uudishimu, aktiveerides ühtlasi tänavaruumi. Puidust võre peidab enda sees betoonist tõusvat maastikku, millest üles ronides saab peituda linnamelu eest, piiluda möödujaid või nautida vaateid.

Nurk

„KINO“

Autor: Alis Mäesalu

Ronimiselamuse kõrval pakub 2022. aasta varjualune „KINO“ panoraamvaateid Emajõe kaldalt. Nii on möödakäijatel valida kolme erineva varjualuse vahel, et leida enda jaoks sobiv paik, kus istuda või visata selili ning jälgida kino avausest ümbritseva elu aeglast kulgu. Puidust kinod on justkui kaamera, ekraan ja kinosaal samal ajal. Võiks lausa öelda, et varjualused automatiseerivad Eesti Filmi – igas varjualuses jookseb üks hästi komponeeritud eesti filmi kaader, mis aitab külastajal igavust peletada ja mõtestada oma eksistentsi.

Kino

„Linnutee“

Autor: Artur Raik

Kui tavaliselt ehitavad arhitektuuritudengid õppeaasta lõpuks varjualuse inimestele, keskendus 2023. aasta projekt hoopis lindudele. „Linnutee“ autori Artur Raiki sõnul toob ehitis esile, kuidas arhitektuur tähtsustab aina enam muu elusloodusega kooseksisteerimise aspekti. „Valminud „Linnutee“ on hea näide, et inimese loodud keskkond saab arvestada ka teiste liikide vajadustega. Meie töö pakub lindudele pesitsuspaiku, varjab otsese päevavalguse eest ja kaitseb kiskjate eest. Loodetavasti mõjub see ka inimsilmale huvitava vaheldusena,“ kirjeldas Raik mullu varjualuse funktsioone.

Linnutee

„AVA“

Autor: Heidi Jagus

Kuivõrd viimastel aastatel on tudengite tööd hästi teeninud Tartu kesklinna, mindi sel suvel uusi territooriumi avastama. Nii kerkis juulis Annelinna elamurajooni varjualune „AVA“, mis pakub möödakäijatele võimalusi mõnulemiseks ja kokkusaamiseks. „AVA“ on nii hingelt kui ka vormilt kummardus omanäolise linnaosa ees, tõstes esile magalarajooni lõbusaid iseärasusi, aga ka vajakajäämisi. Linnulennult meenutab Annelinn natukene justkui labürinti, mida läbides tuleb majade vahelt kohati isegi läbi pugeda. Puidust viitenA linnaosa nurgelisusele ja inimeste igapäevasele liikumisele kutsub värske varjualune end uudistama ja jalga puhkama.

Ava

Varjualuste kavandamine ja ehitamine on aastaid olnud EKA arhitektuuritudengite esimene suurem praktiline töö. Stuudio käigus puutuvad nad kokku nii oma projekti ehitatavaks arendamise kui ka päris ehitusprotsessiga. Praktikaks antud lühikese ajaga peab kursus jõudma ehitusplatsi ette valmistada, ehitada ja lahendada tekkivad probleemid. Kõik varjualused jäävad linnarahvale avatuks kultuuriaasta lõpuni.

Jaga
Kommentaarid