Sõel tööturul läheb aina tihedamaks? Tutvu tulevikuoskustega, mis aitavad sul oma positsiooni kindlustada ja edasi liikuda
Kas plaanid vahetada ametit või tunned, et paarkümmend aastat tagasi omandatud teadmised ja töövõtted ei vii samas äris enam edasi ning vaja oleks ennast digitaliseerimise, automatiseerimise ja kestlike lahendustega kurssi viia? Riik pakub detsembri lõpuni erinevate kutse- ja kõrgkoolide kaudu palju tasuta täienduskoolitusi. Võimalus on arendada ka oma üldoskusi ja parandada keeleoskust ehk siis kõike seda, mida tulevikutöötajalt üha enam oodatakse.
Millised erialad on tulevikus tegijad?
Kindel karjäärivalik on OSKA uuringute järgi inseneeria, haridus ja tervishoid ning see prognoos on tehtud murranguliste tehnoloogiliste protsesside ja üleilmse kobarkriisi taustal. Järgmise kümne aasta vaates kasvab töökohtade arv Eestis eelkõige tehnilistel erialadel: tööstusinsenerid, mehhatroonikud, elektrikud, ehitusinsenerid ja -tehnikud. Tulevikku ulatuvad ka info- ja kommunikatsioonitehnoloogia.
Paraleelselt on Eestis praegu väga olulised ka elualad, mis on seotud inimeste aitamise, nõustamise, õpetamise, hooldamise ja, ravimisega – ehk siis nii hariduses kui ka tervishoius ja sotsiaalhoolekandes eriala omandamine on tulevikuks hea valik. Veel üks valdkond, kus samuti tööd alati jätkub, on siseturvalisus, mida aitavad luua politseinikud, päästjad, turvatehnikud.
Üldoskused teevad sinust oodatud töötaja
Tööle kandideerijalt oodatakse üha enam mitte ainult digipädevust ja oma valdkonna arengute tundmist, vaid ka pehmete oskuste valdamist, nagu suhtlusoskus, erinevate kultuuride taju ja nendega kohanemine. Võtmetähtusega on inimese sotsiaalne intelligentsus, loov ja kriitiline mõtlemine. Eesti tööandjad peavad väga tähtsaks töötaja õppimisoskust, mille aluseks on uudishimu oma teadmisi pidevalt täiendada ja õpitut meelde jätta ning kasutada. Samuti on tähtis töötaja analüüsioskus ja oskus märgata võimalikku probleemi. Kasuks tuleb keskendumisvõime ja tähelepanelikkus, järjekindlus ülesande täitmisel ja lõpule viimisel. Tööandja hindab ka loovust, algatusvõimet ja võimet pakkuda välja uudseid lahendusi; samuti eeldatakse töötaja suutlikkust ootamatutes olukordades kiiresti reageerida, vanadest harjumustest loobuda ning vahelduvate-muutuvate tööülesannetega probleemivabalt toime tulla.
Oled kuldaväärt tulevane kolleeg, kui saad teistega hästi läbi, oskad luua usalduslikke suhteid ja suudad teha tööd meeskonnas. Sammu tuleb käia ka keskkonnahoidliku maailmavaatega ning kindlasti on töötajale vajalik osata erialast keelt, et selles suuliselt või kirjalikult lävida. Eesti tööandja hindab universaalseid üldoskusi üha enam ja neid on võimalik ka täiskasvanueas endas arendada.
Kui töötad paindlikult, pead olema universaalne
Üks tulevikutöö märksõna on paindlikkus, sest kõikjal maailmas kasvab projektipõhise ja vabakutselise töö osakaal. Levib erinevaid paindlikke töövorme – näiteks mitme organisatsiooni poolt palgatud töötajate jagamine (tööandjate vahel roteerumine) või töö jagamine mitme töötaja vahel ühe tööandja juures. Inimese karjääri nähaksegi tulevikus paljudest osaajaga ülesannetest koosnevana. Internetiühendus teeb omakorda võimalikuks kaugtöö, kus töö tegemise asukoht pole määrav.
See kõik suurendab tööturul konkurentsi. Ja et tööle saada või oma toodetele-teenustele turg leida, peab olema tark, hea ja osav. Konkurentsis püsivad tippspetsialistid ja talendid ning edumaa annab toote või teenuse jätkusuutlikkus. Erinevad roheoskused parandavad väljavaateid turul nii töötaja kui ka ettevõtja jaoks ning neid saab samuti Eesti erinevate kutse- ja kõrgkoolide täiendusõppe kaudu kaasajastada.
Et paindlikumat tööd leida ja edukalt toime tulla, on sul aga vaja kindlasti ettevõtlikkust, oskust ennast müüa ja juhtida, ise projekte leida ja juhtida, lepinguid sõlmida. Harjuda tuleb mitmiktegevustega (nn rööprähklemisega) ja peab tundma sobilike sedalaadi töö leidmise platvorme.
Riik rahastab selle kalendriaasta lõpuni tasuta koolitusi mitmekümnes erinevas valdkonnas. Uuri lähemalt, millised tasuta täienduskursused ja õppevorm sulle sobiks ning millistele koolitustele on veel vabu kohti: haridusportaal.edu.ee/tasuta-kursused.
Koolituste elluviimist toetab Euroopa Sotsiaalfond.
Allikad: kutsekoda.ee; haridusportaal.edu.ee