„Mitmed riigid otsivad praegu lahendust vanglakohtade ja vanglatöötajate puudusele. Valitsuse tänane suunis annab võimaluse asuda nende riikidega konkreetsemalt võimalusi kaaluma,“ sõnas justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta (E200).

Kuna Tartu vanglas on praegu 600 vaba kohta, siis aitaks rendileandmine Minister Pakosta sõnul hoida vangla kasutuses, säilitada inimeste töökohad ning anda olulisi teadmisi ja kogemusi tulevikuks.

Tema hinnangul saab alles pärast valitsuse suunist sisuliselt läbi rääkida kõik ohukohad ja lahendused, alustades kinnipeetavate profiilist ja töökorraldusest, kuni selleni, millise riigi seadusandlus võimalike uute vanglas toimepandud kuritegude karistusena rakenduks.

„Kõik üksikasjad tuleb läbi arutada, nagu ka tasuvus ja mõju Eesti riigi majandusele ja julgeolekule. Meil on oma nägemus ja selged punased jooned, millele me kindlaks jääme,“ lausus Pakosta.

Kõige olulisem on tema sõnul Tartu inimeste turvalisus - vaatamata ka võimalikule täiendavale karistusele liiguks kõik kinnipeetavad tagasi teise riiki ja meie ühiskonda neist keegi ei vabane.

Minister Pakosta sõnul on selge, et Eesti vanglateenistuse ametnikud järgivad Eesti õigust ja seadusi ning kõik võimalikud transpordi ja täiendavad kulud, näiteks tervishoiule ja õiguskaitsele katab rendiriik.

Pakosta rõhutas, et rendivõimaluse kaalumine on siiski alles algusfaasis ja nüüd asume eelkonsultatsioonidesse, kas rendilahendus võiks üldse kunagi realiseeruda.

„Näeme, et see võib pakkuda olulisi eeliseid, hoides ja kasvatades põhjaliku väljaõppega ja konkurentsivõimelise palgaga töötajate arvu ning uute sihtrühmaga tegeledes saaks vanglateenistus tuleviku tarbeks vajalikke uusi kogemusi ja teadmisi,“ sõnas Liisa Pakosta.