Konverents heidab valgust parandamisele, taaskasutusele ja teistele isetegemise praktikatele nii minevikus kui ka tänapäeval. Need traditsioonilised tegevusviisid põhinevad kaasaja vaates kultuuripärandil ja ringmajanduse põhimõtetel. Konverentsi peakorraldaja, ERM-i teadur Tenno Teidearu sõnul on neil praktikatel kliimakriisi tingimustes oma roll jätkusuutlikuma tuleviku loomisel.

Muuseumid kui mäluasutused pole juba ammu ainult kultuuripärandi säilitajad. Muuseumide roll on aina enam suhestuda meie kaasaja ühiskonnas oluliste teemadega, ka keskkonnaprobleemidega. Üheks konverentsi peamiseks teemaks ongi muuseumide roll ökoloogilise jätkusuutlikkuse säilitamisel ja kestlike tegevusviiside edendamisel ühiskonnas. Kuidas saavad muuseumid tegeleda keskkonnaprobleemidega?

Muuseumidel on selle rolli täitmiseks unikaalne ressurss – muuseumikogud kui kultuuripärand, eksperditeadmised kultuurist ja pärandist, ühiskondlik usaldus ja tugev side kogukondadega. Samuti on mäluasutustel ainulaadsed väljundid, millega seda rolli täita – näitused, muuseumiharidus, kultuuripärandi säilitamine ja kommunikeerimine ning teadus.

Konverentsil astuvad ettekannetega üles mitmed Euroopa muuseumite esindajad, kes räägivad muuseumide ja jätkusuutlikkuse keerulistest seosetest. Ana Salvador Euroopa Ajaloo Majast ja Magdalena Puchberger Viini Etnograafiamuuseumist tutvustavad ühisnäitust „Minema visatud“ („Throwaway“), mida Euroopa Ajaloo Maja kureeris koostöös kümne Euroopa muuseumiga, sh Eesti Rahva Muuseumiga. See projekt juhtis avalikkuse tähelepanu prügile ja jäätmetele ning nende ajaloole tänapäeva keskkonnaprobleemide tekkel.

Katrīna Kūkoja, Elīna Kursīte ja Leonarda Ķestere Läti Kirjanduse- ja Muusikamuuseumist arutlevad muuseumitegevuse keskkonnajalajälge arvesse võttes, milliseid esemeid ja materjale üldse mõtestada kultuuripärandina ning mida muuseumikogus säilitada. Tiina Paavola Tampere Ajaloomuuseumitest analüüsib muuseumi tekstiilikogude mahu kärpimise võimalusi museaalide taaskasutuse ja väärindamise või isegi müümise kaudu.

Lisaks neile teemadele käsitleb konverents nii Eesti kui ka rahvusvaheliste näidete varal parandamise ja taaskasutuse kogukondi, kultuuripärandi jätkusuutlikke rakendusi, käsitööd, jätkusuutlikku disaini ja moodi, isetegemise kultuuri kaasajal ja lähiajaloos ning tasaarengu teooriat.

Konverentsi korraldab Eesti Rahva Muuseum koostöös näituseprojektiga „Peedist pesumasin“, mida kureerivad Eesti Maanteemuuseum, Eesti Põllumajandusmuuseum ja Tartu Linnamuuseum. Konverents ja näitus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Rohkem infot konverentsi kodulehel: enmconferences.ee/sustainability-2024

FB ürituse leiad SIIT: facebook.com/events/1727533341052581

Jaga
Kommentaarid