Liigne niiskus kodus ei ole ainult ebameeldiv, vaid võib kaasa tuua ka tõsiseid probleeme, näiteks hallituse, ebameeldivad lõhnad ja isegi mitmeid terviseriske. Liigne niiskus võib tekitada ebamugavusi ka neile, kes kannatavad allergiate või astma all, kuna niiske keskkond meeldib tolmulestadele ja hallitusseentele. Seega aitab õhukuivati hoida niiskustaset optimaalsetes piirides ja seeläbi tagada tervislikuma elukeskkonna.

Õhukuivateid on eri tüüpi

Õhukuivatid jagunevad mitmesse kategooriasse ja töötavad erinevatel põhimõtetel. Üks levinumaid õhukuivatite tüüpe kodukasutuses on kondensaatoriga õhukuivatid. Need seadmed töötavad niiskuse kondenseerimise teel, mis tähendab, et nad jahutavad õhu alla kastepunkti, mille tulemusena kondenseerub õhus olev niiskus ja koguneb seadme veepaaki. Seejärel soojendab seade õhu uuesti ja puhub kuivemana ruumi tagasi. Meetod on eriti efektiivne soojemates ruumides, seda tüüpi õhukuivateid leidub sageli elutubades, kontorites ja magamistubades.

Teist tüüpi õhukuivatid, adsorptsiooniga seadmed, kasutavad niiskuse imamiseks spetsiaalset hügroskoopilist materjali, näiteks ränigeeli. See materjal suudab tõhusalt imada niiskust ka madalamatel temperatuuridel, mistõttu on sellised seadmed ideaalsed kasutamiseks jahedamates ruumides, nagu keldrid või garaažid. Ränigeel kuumutatakse perioodiliselt, et eraldada kogunenud niiskus, misjärel on materjal valmis uut niiskust imama. Samas võivad need seadmed olla kallimad ja energiakulukamad kui kondensaatoriga õhukuivatid.

Tööstuslikes tingimustes, kus on vaja palju ja pidevalt niiskust eemaldada, kasutatakse sageli desikant-õhukuivateid. Need kasutavad kuivatusaineid, mis imendavad niiskust ja mida seejärel kuumutatakse, et kogutud niiskus eemaldada. Need seadmed on äärmiselt võimsad ja vastupidavad, kuid tavalise kodukasutaja jaoks võivad olla ebamõistlikult võimekad. Tööstushoonetes, kus õhuniiskus on eriti kõrge, näiteks tootmis- või laohoonetes, võivad aga desikant-õhukuivatid olla hädavajalikud.

Kuidas leida parim õhukuivati?

Õhukuivati Adolus OSMO

Parima õhukuivati valimisel on oluline arvestada mitmete teguritega. Esiteks tuleb hinnata ruumi suurust ja niiskustaset, kus seadet kasutama hakatakse. Väiksemad ruumid, nagu magamistoad ja vannitoad, ei vaja suurt ega võimast seadet – siin võib piisata väiksemast, näiteks kuni 10 liitrit päevas niiskust eemaldavast õhukuivatist.

Keskmise suurusega ruumide puhul, nagu elutoad või kontorid, võib sobivam olla seade, mis suudab eemaldada 10–20 liitrit niiskust päevas. Suuremates ruumides, nagu keldrites või laoruumides, võib vaja minna õhukuivatit, mis suudab eemaldada rohkem kui 20 liitrit niiskust päevas. Kliima1 pakub laia valikut õhukuivateid, mis sobivad erinevate ruumide ja vajadustega.

Õhukuivati valimisel on oluline silmas pidada ka seadme mürataset. Kui see töötab eluruumis, näiteks magamistoas või elutoas, on soovitatav valida vaiksem mudel, et see ei häiriks igapäevaelu ega uneaega. Müratase võib oluliselt mõjutada kasutusmugavust, eriti kui õhukuivatit kasutatakse pidevalt.

Lisaks seadme tehnilistele omadustele tuleks tähelepanu pöörata ka selle energiatõhususele. Energiatõhusamad õhukuivatid on küll tihti kallimad, kuid nende kasutamine on pikaajaliselt odavam, sest need tarbivad vähem elektrit. Eriti kasulikud on mudelid, millel on automaatne väljalülituse funktsioon või niiskustaseme indikaator, mis võimaldab seadmel ise otsustada, millal see tööle panna ja millal välja lülitada.

Tänapäeva õhukuivatid on sageli varustatud ka erinevate lisafunktsioonidega, mis muudavad nende kasutamise veelgi mugavamaks. Näiteks on paljudel seadmetel HEPA-filtrid, mis aitavad puhastada õhku lisaks niiskuse eemaldamisele ka tolmust, allergeenidest ja muudest kahjulikest osakestest. Sellised filtrid on eriti olulised allergikutele ja astmaatikutele, sest aitavad vähendada õhus levivaid ärritajaid ja parandada oluliselt õhukvaliteeti. Samuti võib olla kasulik valida seade, millel on taimer. See võimaldab seadistada tööaegu vastavalt vajadusele.

Jaga
Kommentaarid