KUULA SAADET | Kas vägistamisnalju võivad teha ainult naised? Või äkki võivad mehed ka?
(41)Ma tegin ju ainult nalja! Seda öeldes ei mõelda just iga kord selle peale, et nali võib haiget teha. Veel enam, nii sügavamal järelemõtlemisel kui ka teadusliku uurimise käigus selgub, et huumor ja vägivald on lähedalt seotud. Seda teemat on lähemalt uurinud folklorist Liisi Laineste, kes on saate "Vaim vardas“ külaliseks.
Kui arvate, et rahvaluuleteadlased tegelevad ainult regilaulude ja vanade muuseumiarhiivide uurimisega, siis olete sügavas eksituses. Keeles ja Kirjanduses ilmunud artiklis „Huumor ja/kui vägivald“ võtab Liisi Laineste tsiteerida koguni Delfi kommentaatoreid. Vähe sellest, jutuks tuleb meemikultuur, karikatuurid ja kogu ühismeediasisu, millel huumoriga tegemist. Nii et mine tea, äkki tuleb Delfi kommentaatorid kaitse alla võtta ja kommentaaride modereerimine järele jätta? Teadusliku uurimise aines ikkagi.
Eestis ei ole seda ette tulnud, kuid prohvet Muhamedi karikatuuride avaldamine Jyllands Postenis tõi kaasa meeleavaldused ja vägivalla, nende taasavaldamine Charlie Hebdos aga terrorirünnaku. Aina sagedamini on huumorina esitletud väited ja kommentaarid kohtuasjade ajendiks. Vaenukõne seaduse koostajad ei ole seni teadaolevalt folkloristidelt nõu küsinud, aga kui eelnõu kord seaduseks saab, on nende, keeleteadlaste ja semiootikutega konsulteerimine ilmselt vältimatu.
Keele ja Kirjanduse värske number on tervenisti pühendatud vägivallale ning tervet ajakirja numbrit saab netist tasuta lugeda.
Kuula saadet!