Õppus Steadfast Noon algab esmaspäeval ja kestab umbes kaks nädalat. Seda juhivad Belgia ja Holland. Kaasatud on kaheksa sõjaväebaasi, 2000 töötajat ja 60 lennukit. Iga-aastasi tuumaõppusi on korraldatud üle kümne aasta, vahendas AP.

NATO õppustel osalevad pommitajad ja hävitajad, mis suudavad kanda tuumalõhkepäid. Suurem osa õppusi toimub Põhjamerel, umbes 900 kilomeetri kaugusel Venemaast. NATO ametnike sõnul on Moskvat õppustest teavitatud.

„Ebakindlas maailmas on ülioluline, et kontrolliksime ja tugevdaksime oma kaitset, et meie vastased teaksid, et NATO on valmis ja suudab reageerida mis tahes ohule,“ ütles värskelt ametisse astunud NATO peasekretär Mark Rutte.

NATO heidutuse võtmeks on USA ja Ühendkuningriik oma strateegiliste tuumarelvadega. Prantsusmaal on samuti tuumarelvi, kuid nad ei kuulu organisatsiooni tuumarelvade planeerimisrühma.

NATO kaitsepoliitika ja planeerimise peasekretäri asetäitja Angus Lapsley ütles, et õppuse eesmärk on tõestada, et alliansil on võime tõrjuda mistahes ohtu oma 32 liikmesriigile ja seda peaks „iga vastane tõepoolest äärmiselt tõsiselt võtma“.

Lapsley ütles, et olenemata Põhja-Korea tuumariigiks tõusmisest, Hiina tuumavõime kiirest laienemisest ja Iraanis toimuvast teeb NATO-le kõige rohkem muret Venemaa. Tema sõnul on Moskva viimase paari aasta jooksul investeerinud oma tuumajõududesse „üha intensiivsemalt“.

Moskva on viimasel ajal „rääkinud väga palju oma tuumadoktriinist“, märkis Lapsley, kelle sõnul näib see olevat üsna selga katse mõjutada NATO-t Ukraina toetamise küsimuses.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena