Järgnevalt vaatame lähemalt, mida kujutavad endast transpordi- ja merekonteinerid ning miks on need ühed paremad veovahendid, millega kaupa nii lühemate kui ka pikemate vahemaade tagant transportida.

Mis on merekonteiner?

Merekonteiner on suure ruumalaga vastupidav metallkast, mis on mõeldud kaupade tõhusaks ja turvaliseks transpordiks üle maailma. Tavaliselt on konteinerite ehituses kasutatud tugevat terasraami, kuid võib leida ka alumiiniumist ja muudest vastupidavatest materjalidest tehtud versioone. Konteinerite standardiseeritud kuju, mõõtmed ja suurused võimaldavad neid hõlpsalt transportida erinevate transpordiliikide abil ning neid kiirelt ja sujuvalt erinevatele transpordivahenditele – laevadele, rongidele ja veoautodele – laadida.

Millised on konteinerite mõõdud?

Merekonteinerid on rahvusvaheliselt standardiseeritud Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) poolt. Mõned peamised mõõdud on järgmised:

10-jalane standardkonteiner

  • Pikkus: 2,991 m

  • Laius: 2,438 m

  • Kõrgus: 2,591 m

20-jalane standardkonteiner

  • Pikkus: 6,058 m

  • Laius: 2,438 m

  • Kõrgus: 2,591 m

40-jalane standardkonteiner

  • Pikkus: 12,192 m

  • Laius: 2,438 m

  • Kõrgus: 2,591 m

40-jalane kõrge konteiner

  • Pikkus: 12,192 m

  • Laius: 2,438 m

  • Kõrgus: 2,896 m

Mille poolest erinevad merekonteinerid teist tüüpi konteineritest?

Merekonteinerid on mõeldud kaupade transportimiseks merel, maanteel või raudteel. Seetõttu on merekonteinerid ehitatud vastupidavatest ja tugevatest materjalidest (peamiselt terasest ja alumiiniumist), et need oleksid transpordil ilmastikukindlad kõikvõimalikes ilmaoludes. Merekonteinerid on rahvusvaheliselt standardiseeritud mõõtudega, et need oleksid lihtsalt ühildatavad erinevate transpordivahenditega.

„Spetsiaalsed lukustussüsteemid ja standardiseeritud ühenduskohad võimaldavad merekonteinereid mugavalt liigutada nii veoautode, rongide kui ka laevade vahel ning kogu kaubavedu teostada võrdlemisi kiirelt ja ohutult,“ ütleb Conway Container Solutionsi tegevjuht Aleksandrs Gnedovs.

Ta lisab, et muud tüüpi konteinerid on reeglina väiksema ruumala ja kergema konstruktsiooniga, ei pruugi olla vee- ja ilmastikukindlad ega järgi standardiseeritud mõõte.

Mis tüüpi merekonteinereid on ja millised on nende omadused?

Conway Container Solutions pakub eri liiki merekonteinereid, sõltuvalt konteineri kasutamise eesmärgist ehk sellest, mis mahus ja milliseid kaupu soovitakse transportida.

  • 20-jalased ehk 6-meetrised merekonteinerid

20-jalane merekonteiner on üks enam levinud konteineritüüp rahvusvahelises transpordis, mis ühendab endas mugavuse ja praktilisuse. Kompaktsed mõõtmed, ent piisav mahutavus teevad sellest konteineriliigist ideaalse lahenduse ettevõtetele, kes vajavad tõhusat ruumikasutust.

Võimalike kaupadena sobib kuuemeetriste merekonteineritega transportida näiteks põllumajandustooteid, väikeseid tööstuskaupu, ehitusmaterjale ning pakendatud tooteid ja kodukeemiat. Üldjuhul kasutatakse 20-jalaseid konteinereid just raskema kaaluga kaupade transpordiks.

  • 40-jalased ehk 12-meetrised merekonteinerid

40-jalane konteiner on teine enam levinud konteineritüüp. Neid konteinereid kasutatakse samuti rahvusvahelises kaubanduses, ehituses, logistikas ja tööstusettevõtetes.

12-meetriste merekonteineritega võib vedada nii tööstusseadmeid ja -masinaid, tekstiilitooteid ning rõivaid, ehitusmaterjale, mööblit kui ka teisi suurte mõõtmetega kaupu. 40-jalaseid konteinereid kasutataksegi seetõttu rohkem just kergema kaaluga, kuid samas suuremahuliste kaupade veoks.

  • Reefer- ehk külmikkonteinerid

Reefer-konteinerite peamine eesmärk on säilitada konteineri sees etteantud temperatuur, et tagada transpordi ajal erilisi temperatuuritingimusi nõudvate kaupade ohutus ja säilivus.

Seega kasutatakse neid konteinereid eelkõige toiduainete, farmaatsiatoodete, taimede ja kemikaalide transportimiseks.

Kui ohutud on merekonteinerid?

Kõik Conway Container Solutionsi müüdavad ja renditavad merekonteinerid on ohutud, kuna need on valmistatud vastupidavatest materjalidest ning projekteeritud kauba kaitsmiseks transportimise ajal ja nad vastavad rahvusvahelise konteinerite ohutuse konventsiooni nõuetele ning tingimustele.

Kindlasti tuleb aga lähtuvalt transporditavast kaubast alati valida sobiliku suuruse ja vajalike omadustega merekonteiner. Seda, mis liiki konteinerit on kõige mõistlikum valida, saab välja selgitada konsultatsiooni käigus.

Kas merekonteineris on võimalik hoiustada mööblit, riideid, raamatuid?

Jah, merekonteiner sobib väga hästi erinevate kaupade hoiustamiseks. Merekonteineris on võimalik hoiustada ka koduseid esemeid, nagu mööblit, riideid ja raamatuid, kuid see peab olema selleks hästi ventileeritud ja niiskuse eest kaitstud.

Kuidas konteinereid transporditakse?

Merekonteinerid ise ei ole liikumisvõimelised, sest nad ei ole varustatud rataste ega mootoritega. Küll aga saab neid hõlpsasti transportida erinevate transpordivahendite, nagu veoautode, rongide ja laevade abil. Merekonteinerid on loodud inter- ja multimodaalseks transpordiks, mis tähendab, et neid saab lihtsalt ja kiirelt ühelt transpordiliigilt teisele ümber laadida ilma kauba ümberlaadimiseta konteineris. Konteineris võib kaup sõita ilma ümberlaadimiseta kolme-nelja erineva transpordivahendi abil kasvõi ühest maailma otsast teise, ja sealjuures väga ohutult ning puutumatult.

Kui pikaks ajaks saab konteineri rendilepingu sõlmida?

„Merekonteinerite rendi korral oleme alati valmis pakkuma klientidele individuaalseid renditingimusi olenevalt ettevõtte vajadustest. Meie missioon on pakkuda kõrgetasemelist teenust, kuid samal ajal ka soodsaid ostu- ja renditingimusi,“ ütleb Conway Container Solutionsi tegevjuht Aleksandrs Gnedovs.

Mida tähendavad konteineril olevad märgised?

Merekonteineritel olevad märgised annavad olulist teavet konteineri omaduste ja kasutustingimuste kohta.

  • Konteineri number: unikaalne identifitseerimisnumber (tavaliselt 11-kohaline), mis koosneb neljast tähe- ja seitsmest numbrikohast

  • ISO-kood: standardiseeritud kood, mis kirjeldab konteineri tüüpi ja suurust

  • Maksimaalne brutomass: konteineri ja selle sisu maksimaalne lubatud kaal

  • Omakaal: konteineri enda kaal tühjana

  • Mahutavus: maksimaalne kauba ruumala (kuupmeetrites), mis konteinerisse ära mahub

  • CSC-plaat: sertifikaat, mis kinnitab, et merekonteiner vastab rahvusvahelistele ohutusstandarditele (Container Safety Convention)

Kust saab Eestis merekonteinereid tellida?

Eestis pakuvad merekonteinereid mitmed ettevõtted, kelle hulgast valida. Tuntumatest soovitame pöörduda Conway Containers Estonia poole.

Conway Containers Estonia pakub erinevates mõõtudes nii uusi kui ka kasutatud merekonteinereid, mida saab kas rentida või välja osta ning mis vastavad rahvusvahelistele kvaliteedistandarditele.

Jaga
Kommentaarid