Miks tekivad liigsed gaasid ja puhitus?

Soolestikus on alati teatud kogus gaase. Märkimisväärne osa sellest tuleb söömise või joomise ajal alla neelatud õhust. Suuremate õhukoguste neelamine tekib siis, kui sa ahmid ja kugistad toitu või jooki liiga kiiresti. Allaneelatud õhk liigub söögitorusse ja sealt makku. Osa allaneelatud õhust pressib end söögitorust üles, mille tõttu tekivad röhitused. See osa neelatud õhust, mis satub makku, võib põhjustada puhitust ja raskustunnet. Lõpuks satub gaas maost soolestikku ja väljub „kõhutuulena“ tagantpoolt. Gaasid võivad tekkida ka toidu seedimisprotsessi ja soolestikus elavate bakterite elutegevuse tulemusena. Kõhupuhituse tekkimise põhjuseks on suure gaaside koguse kuhjumine maos ja soolestikus. Tekib ebamugav survetunne ja kõht läheb punni. Kuna mao ja soolte seinad on tugeva pinge all, võivad tekkida ka kõhuvalu ja spasmid.

Miks tekivad kõhuspasmid ehk pisted?

Kõhu piirkonnas esinevad kramplikud valud on tingitud soole silelihaste tahtele allumatutest kokkutõmmetest ja on väga laialt levinud vaevuseks. Spasmide põhjustajaks võib olla seedetrakti ärritus, mis tekib kas liigsete gaaside kogunemise pingest või ärritavatest toiduainetest. Mao- ja soolespasme või valusid võivad esile kutsuda ka stress, magamatus, vähene füüsiline aktiivsus, ühekülgne toitumine (liiga vähe kiudaineid) ja ebapiisav vedeliku tarbimine. Nii puhituse kui ka spasmide algseks põhjuseks võib olla ka düsbakterioos – seisund, mille korral soolestikus võtavad võimust ebasoovitavad bakterid, mis soole loomuliku mikrofloora maha suruvad.

Mida teha puhitusest ja spasmidest vabanemiseks?

Esimene samm seedimise korrastamiseks on oma toidusedeli muutmine. Püüa jälile saada, millised toiduained kipuvad sul gaase ja raskustunnet tekitama, ning lülita need oma menüüst välja. Väldi neid toiduaineid, mille puhul on kindlalt teada nende seos liigsete gaasidega – näiteks pooltoored oad ja herned, aga ka spargelkapsas, lillkapsas, seller, spargel, nisu, kaer, pasta ja muud tärkliserikkad toidud. Soolemotoorika parandamiseks joo rohkem vett ja söö kiudainerikkaid toite.

Pea meeles, et lõviosa kõhugaasidest tekib süües või gaasilisi jooke juues alla neelatud õhust. Seetõttu on mõistlik süüa rahulikult, ilma kiirustamata ja iga suutäis korralikult enne neelamist läbi närida. Alati ei pruugi aga kõigest sellest piisata, kuid õnneks ei pea gaasidest, puhitusest ja spasmidest vabanemiseks ilmtingimata hakkama neelama tugevatoimelisi ravimeid. Saadaval on ka tõhusad retseptivabad looduslikud preparaadid.

Looduslik leevendus kõhuhädadele apteegist

Apteekides lai valik kõhuhädasid leevendavaid tooteid, millest on üks populaarsemaid looduslik preparaat Spasmoil.

Spasmoili kapslid sisaldavad piparmündi ja apteegitilli eeterlikke õlisid. Spasmoil on kasutajate seas kiiresti populaarseks saanud tänu oma kahetisele toimele: ta leevendab kõhuõõne elundite valulisi kokkutõmbeid ning samas aitab jagu saada liigsetest gaasidest ja kõhupuhitusest. Lisaks sellele korrastab ta soole mikrofloorat ja seedimist tervikuna.

Spasmoili soovitatakse kasutada järgnevatel juhtudel:

  • kõhus tekkivate pistete ja spasmide korral;

  • gaaside kogunemise, kõhupuhituse leevendamiseks;

  • soolemotoorika elavdamiseks, seedeprotsessi toetamiseks;

  • soole normaalse mikrobioomi toetamiseks;

  • soole ärritussündroomi korral;

  • menstruatsioonivaevuste korral.

Spasmoili kapslid on saadaval apteekides üle Eesti, oktoobris soodushinnaga e-poes www.kbmtervis.ee

Jaga
Kommentaarid