Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats ütles, et riigi keeruline rahanduslik olukord nõuab solidaarsust ja panust kõigilt ühiskonnagruppidelt ning õiglustunde ja ühiskonna suurema sidususe tagamiseks on vajalik muuta ka riigikogu liikmete töötasu ja kuluhüvitiste arvestamise korda.

„Kehtiva seaduse raames ei sõltu saadiku töötasu vähimalgi määral sellest, kas komisjonide ning täiskogu töös osaletakse, sõna võetakse või hääletatakse,“ lausus Laats. „Teoreetiliselt on koguni võimalik olukord, kus parlamendiliige ei osale üldse parlamendi töös, kuid puudub alus tema töötasu vähendamiseks või peatamiseks. Nüüd on käes aeg, et rahva esindamist parlamendis hakataks hoolsamalt jälgima ja vastavalt sellele ka tasu maksma.“

Keskerakonna fraktsioon teeb ettepaneku, et kui riigikogu liige osaleb vähemalt 85% täiskogu ja komisjonide istungitest, mille liige ta on, makstakse talle 100% palgast. „Kui liige osaleb vähem kui 85% istungitest ja komisjoni koosolekutest, vähendatakse talle makstavat ametipalka 15% ning kui osalemine langeb alla 70% või 50%, vähendatakse tema palka vastavalt 30% või 50%,“ selgitas Laats.

Keskerakonna saadiku sõnul on töös osalemise arvestuse aluseks täiskogu ja komisjonide hääletuste protokollid, välja arvatud põhjendatud puudumised. „Lisaks tuleb kuluhüvitiste suurus siduda reaalselt välja makstava palgaga,“ märkis Laats. „Kui rahvasaadik pole piisavalt aktiivne olnud ja saab töötasu vähendatud määras, arvestatakse ka kuluhüvitiste summa vähendatud määras.“

„Tegemist ei ole pretsedendi loomisega, sarnaseid võimalusi parlamendiliikmete töötasu vähendada on mitmete Euroopa Liidu liikmesriikide seadusandluses. Eesti rahva usaldus valitsuse ja riigikogu vastu on madalseisus ning loodetavasti aitavad Keskerakonna poolt välja pakutud muudatused parandada saadikute töökvaliteeti ja koos sellega paraneb ka parlamendi maine,“ rääkis Laats.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena