Kultuurikomisjon tutvus UNESCO nõuetest tuleneva kohustusliku pärandimõju hinnangu kavandiga ning koostas täna selle koostajale vastuskirja, milles toob esile asjaolud, millega ei ole hinnangu kavandis arvestatud.

„Erinevate Estonia juurdeehituse variantidega seoses peab välja tooma ka kõik positiivsed mõjud Tallinna vanalinna erakordsele ülemaailmsele väärtusele, arvestades et erinevad osapooled on rõhutanud vajadust säilitada ja eksponeerida UNESCO kultuuripärandit sellel alal võimalikult suures ulatuses,“ kirjutas komisjon mõjuhinnangu koostajale.

Komisjon tõi kirjas esile, et riigikogu tegi 7. mail valitsusele ettepaneku leida lahendus Rahvusooper Estonia juurdeehituse rajamiseks ning praegu ei ole selge, kas valituse otsused toovad kaasa muudatusi muinsuskaitsereeglites, õigusaktides, kas algatatakse ka riigi eriplaneering.

„Palume muinsuskaitseametil tellida uus pärandimõju hinnang, kui on kogutud piisavalt informatsiooni ja oma lahendused on pakkunud täitevvõim,“ märkis komisjon kirjas.

Kultuurikomisjoni esimees Heljo Pikhof rõhutas, et UNESCO ei ole andnud Eestile pärandimõju analüüsi koostamise tähtaega. „Kuni ei ole selgunud, kas ja milliseid leevendusi valitsus muinsuskaitsereeglites teeb, on ennatlik teha ja esitada UNESCOle Estonia juurdeehituse küsimuses pärandimõju analüüsi,“ sõnas Pikhof.

Pikhof lisas, et pärandi mõjuanalüüs peab olema objektiivne ning erinevad väärtused peavad olema tasakaalus. „Ajaloopärandi säilitamise kõrval tuleb arvestada ka muusikakultuuri edendamisega ning analüüsi koostamisel tuleb kaasata erapooletuid eksperte,“ märkis ta.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena