Riigikogu kultuurikomisjon vaatas esmaspäeval üle muinsuskaitseameti poolt tellitud ja arhitektuuriajaloolase Triin Ojari koostatud rahvusooper Estonia juurdeehitise pärandi mõjuanalüüsi ning enamuse häältega otsustas, et kuna ei olda rahul analüüsi järeldustega, peab amet tellima uue analüüsi. Keskerakonna fraktsiooni esindaja Belobrovtsev oli aga eriarvamusel.

„Kultuurikomisjonis ja riigikogus laiemalt puudub Estonia juurdeehitise küsimuses üksmeel ning ühiskonnas ei ole peetud sel teemal laiapindset debatti,“ lausus Belobrovtsev. „Enamus komisjoni liikmetest peab vajalikuks ja koguni ainuvõimalikuks rajada Estonia teatrimaja kõrvale suuremahuline, ca 21 500-ruutmeetrise pinnaga juurdeehitis. Selle arvamusega ei nõustu aga hulk asjatundjaid, kelle arvates juurdeehitise pind peab olema palju mõõdukam ning tegelikult oleks igati õigem otsus ehitada rahvusooperile uus hoone mujale. Olukord on jõudnud tupikseisu, mistõttu teeb Keskerakond ettepaneku korraldada juurdeehitise teemal rahvaküsitlus.“

Belobrovtsevi sõnul saab hiljutiste uudiste põhjal öelda, et Estonia juurdeehitisega seotud asjaajamine on kulgenud suhteliselt kitsas ringkonnas ning seetõttu pole arvesse võetud näiteks kaasnevaid mõjusid ja võimalikku mainekahju Tallinna linnale.

„Juurdeehitise jaoks mõeldud kinnistu kuulub Tallinna linnale ning hoone laiendamine võib rikkuda mitut seadust ja kehtivat piirangut. Üleüldse on jäänud mulje, et riik üritas Tallinna linnaelanike arvamusest üle sõita. Triin Ojari koostatud põhjalik analüüs ütleb samamoodi ühemõtteliselt, et nii suur juurdeehitis Estonia olemasoleva maja kõrvale ei sobi,“ rääkis Belobrovtsev.

Rahvaküsitluse võiks Keskerakonna arvates korraldada näiteks 2025. aasta kohalike omavalitsuste valimiste raames, mis tähendaks suurt rahalist kokkuhoidu. „Tuleb otsustada, kas küsida ainult Tallinna elanike seisukohta, kuna jutt käib eelkõige pealinna ruumist ja Tallinnale kuuluvast maatükist, või siis laiendada seda Estonia tähtsust arvestades üleriiklikule tasandile. See võiks olla tulevase diskussiooni koht,“ märkis Belobrovtsev.

Äärmiselt oluline on Belobrovtsevi hinnangul võtta arvesse asjaolu, et Estonia teater paikneb vanalinna muinsuskaitsealal, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. „Muinsuskaitseameti tellitud mõjuhinnangu kohaselt võib juurdeehitis ohtu seada Tallinna kuulumise UNESCO maailmapärandi nimekirja, mis on väga suur risk. Lähiajaloos on kolm objekti sellest nimekirjast välja arvatud just ebasobiva ehitustegevuse tõttu. Tallinn ei saa sellega riskida, sest see mõjuks ülimalt negatiivselt linna mainele ja turismisektorile. Samuti on ohtlik luua pretsedent, millele võib järgneda laiaulatuslikum ehitustegevus vanalinnas,“ rõhutas ta.

Kui rahvas ei toeta suurt juurdeehitist, peab Keskerakond võimalikuks lahenduseks uue maja ehitamist kuskile mujale. „Ka Tallinna peaarhitekt kinnitas, et linn on valmis vajadusel niisuguse koha leidma. Ühe variandina võiks korda teha Tallinna Linnahalli ja ehitada sinna teatrirahvale sobivad ruumid. Maailmas on mitmeid näiteid, kus mere äärde on rajatud kaasaegne ooperimaja ning ka Tallinn võiks minna seda teed koostöös riigiga. Aga kujunenud olukorras tuleb anda otsustusõigus rahvale,“ lisas Belobrovtsev.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena